داستان جالب گوگل و Captcha

داستان جالب گوگل و Captcha…… این تصاویر گیج کننده چه هدفی دارند و به چه دردی می خورند؟

حتما تا به حال با تصاویر این چنینی هنگام کار با اینترنت برای ثبت نام و کارهای از این دست، برخورد نموده اید . اما آیا می دانید آنها چه هستند و چه فایده ای دارند ؟
ممکن است بگویید ، کاربرد آن تشخیص انسان از ربات است و اینکه بفهمند کاربری که درخواستی داده آیا انسان است یا ربات ؟ که جواب کاملا درسته اما داستان این تصاویر به همین جا ختم نمی شود. روزانه میلیون ها از این تصاویر که Captcha نام دارند ، توسط کاربران حل می شوند ، مثلا می خواهید ایمیلی برای خودتان بسازید ، گوگل به شما تصویر کلمه ای را نشان داده و می خواهد آن را بنویسید اگر درست نوشتید مشخص می‌شود انسان هستید، سپس درخواست شما قبول می شود . اما آیا می دانید که متخصصان گوگل ، از همین روش چه استفاده‌ی دیگری نموده اند ؟

همانطور که می دانید یکی از کارهای گوگل ساخت پی دی اف از کتاب‌ها می‌باشد. گوگل کتاب‌های قدیمی را تبدیل به پی دی اف می‌کنند. به این صورت که کتاب اسکن شده و توسط نرم افزارهای تشخیص کلمه آنها را دوباره نویسی می‌کنند. زیرا خیلی از کتاب‌های قدیمی وضعیت نوشتاری و چاپ آن‌ها خوانا نیست. بنابراین متخصصان گوگل تصمیم گرفتند که استفاده‌ای از میلیون ها Captcha که روزانه حل می شوند بنمایند.

همانطور که می دانید در داخل کتاب‌های قدیمی لغات زیادی وجود دارد که بر اثر گذشت زمان کم رنگ یا کمی ناخوانا شده اند ، که البته یک انسان می‌تواند هنوز آن‌را بخواند اما ربات این قابلیت را ندارد. از این‌رو کلیه لغاتی را که نرم افزار پی دی اف ساز نمی‌توانست بخواند را وارد این Captcha نمودند و گوگل با اینکار با یک تیر دو نشان زد، به این صورت که شما با نوشتن صحیح آن، هم مشخص می شد که ربات نیستید و هم برای نرم افزار پی دی اف ساز کلمه ناخوانا را درست می‌نوشتید و به این صورت گوگل در یک‌سال توانست حدود ۱/۵ میلیون کتاب قدیمی را بازنویسی نماید .

علاوه بر این این کار خیلی به درد نقشه خوان گوگل و گوگل استریت یا خیابان خورد، به این صورت که پلاک‌های ناخوانای منازل و اماکن را در Captcha به شما میداد و شما درست آن کلمه را برای گوگل می‌نوشتید. البته از جاییکه تکنولوژی به سرعت حرکت می‌کند، ربات ها هم توانستند Captcha را بخوانند و گوگل به سراغ روش دیگری رفت که در تصویر بالا سمت راست می‌بینید و چک باکسی که نوشته من ربات نیستم. این روش موقعیت ، آی پی آدرس شما را چک می کند حتی نحوه کار با موس و بالا و پایین بردن صفحات شما را می‌فهمد و متوجه می‌شود انسان هستید یا ربات. البته اگر از این عوامل تشخیص نداد، تعدادی تصویر به شما نشان می‌دهد که باید تصاویر مرتبط با هم را پیدا کنید.

برگرفته از مجله اینترنتی اینفو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *