روش‌های افزایش سرعت لپ تاپ

روش‌های افزایش سرعت لپ تاپ

حتی اگر قویترین و حرفه‌ای‌ترین سیستم‌ها را در اختیار داشته باشید به مرور زمان کامپیوتر یا لپ تاپ کند می شود و ممکن است در اجرا فرمان ها تاخیر مشاهده کنید. دقیقا مثل یک اتومبیل که عمر خاصی دارد و بعد از سپری شدن دوره مشخصی فرسوده می شود. بسیاری از افراد پس از داشتن لپ تاپ با مشکل کم سرعتی لپ تاپشان مواجه شده‌اند و این در صورتی است که در موقع خریدن سرعت آن به مراتب بالا بود و آنها از کارکردن با لپ تاپشان لذت می بردند ولی با گذشت زمان با افت سرعت مواجه شده اند.چند روش برای بهبود کارایی لپ تاپ در زیر بیان می شود اما به یاد داشته باشید که در این مورد نمی شود انتظار معجزه داشت و اثر بخشی راه حل‌های ما با توجه به سن وسال و میزان سلامت سخت افزار لپ تاپ می‌تواند متفاوت باشد.

laptop speed up

خنک نگه داشتن

از مجاری ورودی هوای لپ تاپ با استفاده از اسپری های پاک کننده یا دمنده های هوا گرد و غبار را تمیز کنید : گرد و غبار یکی از مهمترین مواردی است که باعث بالا رفتن دمای سیستم شما می شود ، دقت کنید که قبل از انجام اینکار حتما سیستم خود را خاموش کنید و بعد اسپری را انجام دهید. گرد و غبار می تواند Fan لپتاپ شما را دچار اختلال کند.

از Cool Pad های لپ‌تاپی استفاده کنید که یک یا دو عدد FAN خنک کننده داشته باشند.  ترجیجا از کول پدهایی استفاده کنید که بر روی خود آنها Fan وجود داشته باشد تا بتواند به خوبی لپ تاپ شما را خنک کنند. معمولا این دستگاه ها برق خود را از طریق پورت های USB موجود روی لپ تاپ می گیرند.

محل کار و لپتاپی که از آن استفاده می کنید را تا جای ممکن خنک نگه دارید 

لپتاپ خور را زمانیکه استفاده نمی کنید حتما Shutdown کنید به ویژه زمانیکه در خانه نیستید.  سعی کنید همیشه زمانیکه از کامپیوتر استفاده نمی کنید آن را Shutdown کنید ، اینکار باعث خنک شدن لپتاپ به مرور زمان می شود.

speed up laptop

نظافت کردن

حتی اگر لپ تاپ خود را مثل یک دسکتاپ روی میز گذاشته اید و جا به جا نمی کنید باز هم گرد و غبار در منافذ دستگاه شما نفوذ می کند و می تواند قسمت ورودی هوای فن را مسدود نماید. این طوری فن مجبور شود با سرعت بیشتری کار کند که در نتیجه هم سر و صدای لپ تاپ افزایش می یابد و هم زودتر گرم می شود. گرد و خاک و اجسام ریز خارجی می توانند به درون لپ تاپ راه یابند.

تجمع ذرات گرد و خاک در قسمت های داخلی لپ تاپ می تواند به گرم شدن بیش از حد سیستم منجر شود. بدنه و صفحه کلید لپ تاپ را در حین استفاده و هنگام جمع کردن روی میز یا داخل کیف لپ تاپ تمیز نگه دارید. اگر برای مدت یک یا دو سالی هست که از یک لپ‌تاپ استفاده میکنید احتمالا به انجام اینکارها نیاز دارید. و باید به صورت مرتب اقدام به تمیز کردن گردوغبارش بکنید. اما در انجام اینکار زیاده‌روی هم نکنید.

فاصله بین تمیزکردن‌های مرتب لپ‌تاپ بستگی به سیستم تهویه و میزان گردوخاک محیطی که درآن از لپ‌تاپ استفاده میکنید هم دارد.

نصب یک سیستم عامل جدید

نصب یک سیستم عامل جدید، می تواند بهبود عظیمی را در کارکرد لپ تاپ به وجود بیاورد. ویروس ها، بد افزارها  و سایر نرم افزارهای خطرناک و مضر باعث می شوند سیستم شما به سختی کار کند. 

مراقب باشید رایانه شما به یکی از این ویروس ها و بدافزارها مبتلا نشود، زیرا در غیر این صورت به سختی می توانید از شرشان خلاص شوید. . در این حالت نصب تازه ویندوز می تواند واقعا کارساز باشد. اگر هنوز از ویندوز ایکس پی استفاده می کنید، حتما آن را به ویندوز ۷ یا 10 ارتقا دهید، چرا که این کار کارایی سیستم شما را بهبود می بخشد

بررسی سیستم به منظور وجود Spyware

عداد زیادی از وب سایـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware بر روی سیستم شما می نمایند . یک spyware می تواند صرفا” در حد و اندازه یک کوکی ساده باشد که وب سایت های ملاقات شده توسط شما را در خود ثبت می نماید و یا برنامه هائی باشند که امکان دستیابی سایر افراد به کامپیوتر شما را فراهم می نمایند . در این رابطه می توان از برنامه های متعدد Anti Spyware به منظور پویش و برخورد با این نوع برنامه ها استفاده نمود .

دیفرگ کردن دیسک سخت

عمل یکپارچه سازی  دیسک سخت (HDD) موجب می شود فضای ذخیره در حالتی خوب باقی بماند. defrag ، سازماندهی فایل های موجود بر روی هارد دیسک را بگونه ای انجام خواهد داد که امکان بازیابی آنان با سرعت بیشتری میسر می گردد . داده ها تمایل دارند به صورتی خوشه وار روی سطح دیسک سخت شما پخش شوند، که دسترسی داده را برای دیسک سخت مشکل می سازد. با دیفرگمنت کردن اطلاعات روی سکتورهای پشت سرهم از هارد ذخیره شده باعث می شود سرعت دستیابی به اطلاعات افزایش چشمگیری داشته باشد.

غیرفعال نمودن برنامه های نصب شده غیرضروری 

یکی دیگر از دلایلی که می تواند کاهش سرعت کامپیوتر را بدنبال داشته باشد ، تعداد و تنوع برنامه هائی است که در زمان راه اندازی سیستم اجراء می گردند.  بسیاری از برنامه ها هنگام روشن شدن به صورت خودکار همراه با بالا آمدن  ویندوز شروع به کار می کنند. این امر زمان بوت سیستم را طولانی تر می سازد. برنامه های غیرضروری، قابل حذف هستند که در نتیجه، وقت گرانبهای شما برای بوت شدن رایانه هدر نمی رود. (شما این کار را با فرمان CMD و تایپ MSConfig و فشردن دکمه Enter یا در ویندوز از مسیر: Start » Run » type “msconfig” » startup می توانید انجام دهید.)

خالی نگه داشتن هارد دیسک

تنها برنامه های ضروری را که دائم مورد استفاده شما هستند نصب کنید. پس هرگز انبوهی از برنامه های نرم افزاری کاربردی را که هرگز استفاده شان نمی کنید بیهوده روی سیستم خود نگهداری نکنید. این کار باعث گسسته شدن ذخیره اطلاعات روی دیسک سخت شده و سرعت دستیابی به اطلاعات را کاهش می دهد. همچنین باعث می شود اطلاعات اضافی زیادی روی رجیستری ویندوز نوشته شود.

ریجستری تنظیمات و اطلاعات مورد نیاز ویندوز و سایر برنامه های نصب شده را در خود نگهداری می نماید . به موازات افزایش فرآیندهای نصب و یا Uninstall ممکن است اطلاعات غیرضروری متعددی در ریجستری باقی بماند . در چنین مواردی می توان برای حذف اطلاعات غیرضروری موجود در ریجستری از برنامه های کاربردی متعددی استفاده نمود .

شما می‌توانید همیشه‌ هارد دیسک خود را برای دیدن این که آیا بدسکتور دارد یا نه مورد بررسی قرار دهید؛ برای این کار وارد Command Prompt شده و این فرمان را اجرا کنید:

chkdsk ؛ این کار باعث پیداشدن خطاهایی می‌شود که نمی‌توانند درست شوند، پس حتماً از کامپیوتر خود پشتیبان بگیرید و‌هارددرایو خود را آپگرید کنید؛ اگر این کارها را انجام ندهید، در آینده نزدیک با مشکل مواجه خواهید شد.

*در ویندوز 10 نیز با فشردن  Windows Key + X و کلیک روی  Command Prompt ) Admin) بعد از باز شدن cmd دستور chkdsk را وارد کنید.

استثنائات؛ بعضی از دیسک‌های حالت جامد قدیمی‌ هستند و می‌توانند در طول زمان کند شوند؛ اما دیگر قسمت‌های کامپیوتر شما با این مشکل روبه رو نخواهند شد.

حذف جلوه های ویژه روی دسکتاپ

انیمیشن ها  یا تم ها روی صفحه دسکتاپ زیبا به نظر می آیند، اما سرعت رایانه شما را کاهش می دهند. اگر از ویندوز XP استفاده می کنید، از تم حالت قدیمی بدون عکس پس زمینه استفاده کنید. همچنین در ویندوز 7 به بعد نیز حذف برخی جلوه های ویژه مانند حالت شیشه ای کادر پنجره های ویندوز یا سایه های اضافی زیر پنجره ها به بهبود سرعت کمک میکند. همچنین قابل ذکر است داشتن آیکون های کمتر روی دسکتاپ نیز به حفظ سرعت سیستم کمک می کند.              

افزایش حافظه رم سیستم

ارتقای حافظه RAM لپ تاپ به یک یا دو گیگابایت بالاتر در بالابردن سرعت سیستم کاملا مؤثر است و شما بلافاصله می توانید تغییرات حاصله از آن را حس کنید. نصب حافظه رم بیشتر به کامپیوتر شما قابلیت‌های بیشتری در مالتی تسکینگ (چندوظیفگی) می‌دهد؛ در غیر این صورت زمانی که از نرم افزارهایی که حافظه زیادی از رم را مصرف می‌کنند (همانند فتوشاپ) لازم است که شما فضای رم 2 تا 4 گیگابایت در اختیار داشته باشید. اگر کامپیوتر شما یک گیگابایت یا کمتر حافظه داشته باشد، رم آنرا افزایش دهید؛ اگر کار شما طوری است که همزمان از چند نرم افزار استفاده می‌کنید، بهتر است رم کامپیوتر شما بین 2 تا 4 گیگابایت حافظه داشته باشد؛ بهتر است برای بهینه سازی استفاده از رم کامپیوتر، از نرم افزارهای نمایشگر بررسی وضعیت رم استفاده کنید.

ارتقاء سخت افزاری بیشتر به درد نرم افزارهایی همانند آنهایی که برای ویرایش ویدیو و یا عکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌خورد؛ اول از 64 بیتی بودن ویندوز خود مطمئن شوید، پس از آن می‌توانید رم کامپیوتر خود را حتی تا 8 گیگابایت افزایش دهید.

استفاده از دیسک های سخت جامد

اگر می‌خواهید‌ هارد درایو خود را ارتقاء دهید، بهتر است ارتقاء از نوع سرعتی و حجمی‌باشد؛ یعنی‌ هارد درایو خود را به «حافظه حالت جامد» یا همان SSD تغییر دهید؛ در واقع این کار، بهترین ارتقائی خواهد بود که برای کامپیوترتان اعمال می‌کنید.با این که دیسک های سخت جامد (SSD) بسیار گران قیمت هستند، اما به کار بردن آنها ایده مناسبی برای بالا بردن سرعت لپ تاپ است. توجه داشته باشید که لپ تاپ شما هارد درایو های SATA را پشتیبانی کند؛ زیرا نصب دیسک های SSD تنها از طریق کابل ساتا امکان پذیر می باشد.

به روز رسانی درایورهای سیستم

 پیشنهاد می گردد همواره درایورهای مربوط به کارت گرافیک و کنترل کننده IDE به روزرسانی شده و از جدیدترین درایورهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده گردد .

در نتیجه بهتر است هرچند وقت یکبار به طور منظم امور مربوط به نگهداری همچون به روز رسانی نرم افزارها، پاک کردن فایل‌های موقت (Temporary Files) و پاک کردن برنامه‌های اضافی را انجام دهید.

مسلماً این موارد زمانی به درد می‌خورند که شما درحال استفاده از یک کامپیوتر جدید باشید؛ اگر شما بخواهید جدیدترین نسخه فوتوشاپ را روی یک کامپیوتر قدیمی‌ با قدمت 10 سال اجرا کنید، مطمئناً موفق نخواهید شد؛ حتی اگر اجرا هم شود، نمی‌توان برای عملکرد سریع آن کاری انجام داد؛ اما سوای کامپیوترهای قدیمی‌ یا سیستم‌هایی که در شرایط ویژه هستند، باید قادر باشید از هر کامپیوتری بیشترین استفاده را کنید و با مراقبت از آن، از سرعت بیشتر آن لذت ببرید.

 هرچه بیشتر روی یک نرم افزار فشار بیاورید، مطمئناً کُندتر عمل خواهد کرد؛ پخش کننده موسیقی سیستم هرچه قطعات آهنگ بیشتری داشته باشد، کندتر عمل می‌کند؛ پس حتماً موزیک‌هایی که لازم ندارید را حذف کنید؛ همچنین مرورگر شما هرچه پلاگین و افزونه‌های بیشتری داشته باشد، آرام‌تر کار می‌کند؛ پس بهتر است افزونه‌های اضافی را پاک کنید؛ هرچه فشار کمتری بر اپلیکیشن‌ها وارد کنید، آنها سریع‌تر کار می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *