هولوگرافیک چیست؟

 سیستم هولوگرافیک پروجکشن(Holographic Projection) تصویری تمام رنگی با رزولوشن بالا و بدون محدویت مکانی به صورت سه بعدی ارائه می دهد. بینندگان می‌توانند یک شئ و یا شخص واقعی را روی صحنه ببینند در حالی که با تصویر شئ و شخص مجازی در تعامل هستند.
این تصاویر در چشم انسان در فضا با عمق و پرسپکتیو و به صورت معلق دیده می شوند و تجربه ای به شدت نزدیک به واقعیت را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. یکی از نکات مهم هولوگرافیک پروجکشن عدم نیاز به استفاده از عینک های مخصوص است و بیننده می تواند به طور مستقیم و بدون واسطه با تصویر مورد نظر ارتباط برقرار کند.پخش تصاویر هولوگرافیکمی تواند روی یک صحنه (با تجهیزات خاص) و یا توسط یک پروجکتور روی یک صفحه شفاف و نامرئی ارائه شوند.

هولوگرافیک سه بعدی

این تکنولوژی موج جدیدی در نحوه دید ایجاد می کند و تاثیرات شگرفی روی تمام زمینه های زندگی مثل تجارت، آموزش، علم و هنر و مراقبت و سلامتی دارد. هم چنین با هزینه و بودجه عظیم سینما ها برای پخش و اکران سه بعدی فیلم ها، توجه مردم به سیستم های سه بعدی جلب شده است و محققان بسیاری روی انواع نمایش آن تمرکز کرده اند.

کاربرد هولوگرافیک سه بعدی

یک هولوپروجکتور (HoloProjector)  می تواند در فرمت بزرگ، روی سطوح متفاوت و در نقاط کانونی مختلف و یا حتا مقیاس های کوچک روی وسایل شخصی کوچک مثل تلفن های همراه  باشد.

جذابیت دید سه بعدی، امری جدید نیست و اولین تجربه های آن به زمان استروسکوپ ها بر می گردد و تا اواخر قرن اخیر توسط فیلم های سه بعدی ادامه داشت. و در نهایت امروزه با استفاده از تکنولوژی هولوگرافی به شکل ویژگی های واقعیت مجازی (Virtual Reality) ادامه پیدا کرده است.

تکنولوژی  هولوگرافیک سه بعدی  بر پایه تکنیک های وهم آمیز نمایش Pepper’s Ghost (اولین تئاتر ویکتوریایی دهه 1860 لندن )می باشد. این تئاتر ها به این شکل بودند که یک بازیکر با لباس شبح مانند، به دور از چشم حضار، در زاویه ای از صحنه و نور می ایستد که تماشاگران سایه آن را می دیدند و لی بازیگر را از نظر آن ها پنهان بود.

هولوگرافی می توانند جنبه‌های گسترده ی نامحدودی از تکنولوژی را پوشش دهد. برخی بر سه بعدی بودن آن تاکید دارند و از واژه تصویر سه بعدی به جای استفاده می کنند.

کاربردهای وسیع هولوگرافی شامل: میکروسکوپی سه بعدی، مهندسی پزشکی، کاربردهای انتشار نور و سیستم های پروجکشن، سیستم های بیولوژیکی، مهندسی ابزار های فوتونیک، ساختار های نانو، تکنولوژی های پیش رفته نساجی، لیزرهای نیمه رسانا، تکنولوژی کریستال مایع، تکنولوژی های نمایشی و تبلیغاتی و صد ها ایده‌ی دیگر می‌شود.

یکی از مهمترین کاربردهای این تکنولوژی در بخش هدست‌ها بوده است که شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی در سال‌های اخیر در این زمینه پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند. یکی از این محصولات هدست‌ها هستند که از معروف‌ترین آنها می‌توان به هولولنز شرکت مایکروسافت اشاره نمود.

تکنولوژی های نمایش سه بعدی مدرن نه تنها در در کامپیوترها و تلویزیون ها محبوب هستند؛ بلکه نمایش آن ها به صورت محیطی و درک تجربی آن به مراتب جذاب تر است.  هولوگرافیکپروجکشن کاربردهای فراوانی دارد مثل: مدل سازی پزشکی، شبیه سازی پرواز، کنترل ترافیک هوایی، شبیه سازی میدان جنگ، تشخیص پزشکی، تشخیص آب و هوا، سرگرمی، تبلیغات،  آموزش، انیمیشن ها، واقعیت مجازی، روبوتیک و … .

سطح ابتدایی تر این جلوه ها را می توان در زندگی روزمره مشاهده کرد. تلویزیون های سه بعدی، لیبل های هولوگرام امنیتی و یا حتی تصاویر لنتی کولار روی بسته بندی ها.تصاویر معمولی با بالاترین کیفیت هم هنوز دوبعدی و تخت هستند. برای نزدیک شدن به واقعیت و عمق دید، حرکت موازی و پارامترهای دیگری مشابه واقعیت چشم انسان احتیاج است. که برای ایجاد چنین ویژگی هایی احتیاج به تجیزات خاصی می باشد.

رشد فناوری هولوگرافیک

این فناوری به سرعت در حال توسعه و رشد است و از ابتدا در رقابت های تجاری محصولات و تبلیغات کاربرد داشته است چرا که جلوه ای بسیار چشمگیر دارد و در خاطر مخاطب باقی می ماند.اولین بار این تکنیک توسط کمپانی های Big Brother ، CocaCola و BMW برای تبلیغات تجاری استفاده شد.

استفاده از تکنولوژی هولوگرافیک 

تصور کنید در یک پارک 7 بعدی قرار دارید، پارکی که طبیعت آن به شکل باورنکردنی واقعی به نظر می رسد و شما واقعا فکر می کنید حیوانات را در کنار خود دارید یا وقتی روی یخ های قطب قدم می گذارید آنها را در حال آب شدن و شکسته شدن می بینید. در این پارک شما می توانید حیوانات را لمس کنید، احساس کنید و بو کنید.

این باغ وحش حیرت انگیز در ژاپن، از این تکنولوژی استفاده کرده است.

موزه آینده در دبی امارات احداث خواهد شد. هدف این موزه که ارائه ای از چشم انداز آینده شهر های مدرن و چالش های آن می باشد که بتواند در آینده، مرکزی برای تجمع مخترعان و پژوهشگران باشد.طراحی بی نظیر این موزه به اتمام رسیده است که نمایی تمام استیل دارد و در سال ۲۰۱۷ آغاز به کار خواهد کرد. ویدئو ها و ماکت هایی که از این موزه فوق العاده منتشر شده است، حاکی از استفاده موزه آینده، از عناصر هولوگرافیک سه بعدی می باشد. چه برای ارائه و نمایش، و چه برای تعامل با کاربر از تکنولوژی هولوگرافیک پروجکشن استفاده شده است.

کاربرد علم و تکنولوژی هولوگرافی در تبلیغات

امروزه با گسترش محصولات و خدمات متنوع، رقابت در تبلیغات بسیار فشرده و دشوار شده است و برند های بزرگ سعی در طراحی و اجرای ایده های خاص تر و جذاب تر دارند. نمایش سه بعدی و هولوگرامی اشیاء همیشه مردم را جذب می کند؛ از زمان استروسکوپ های قدیم تا سینماهای سه بعدی امروزی همواره پدیده ای قابل توجه بوده است.

با توجه به این ویژگی، نمایش یک محصول به صورت هولوگرافیک و سه بعدی پدیده ای بسیار چشم‌گیر است که در ذهن مخاطب باقی می ماند. بسیاری از برند های معروف دنیا نیز از این تکنولوژی در جهت ارائه محصول استفاده کرده اند. به این صورت که تصویر سه بعدی کالای مورد نظر به صورت معلق در یک جعبه خاص ایجاد می شود. تصویر سه بعدی را می توان با افکت های نوری و تصویری دیگری تلفیق کرد و جلوه ای به یاد ماندنی ایجاد کرد. علاوه بر این می توان از محصول واقعی درون جعبه استفاده کرد و جلوه های سه بعدی تصویری روی آن اعمال کرد.
این محصولات معمولا به صورت یک پایه یا یک جعبه شامل نورپردازی های متفاوت و خاص با ویژگی های هولوگرافیک هستند که به علت هزینه بالای آن ها، شرکت ارائه دهنده این پایه ها را اجاره نیز می دهند.

برگرفته از سایت iranhologram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + شش =