کوین سیستروم بنیانگذار اینستاگرام

سیستروم سال ۱۹۸۳ در هالیستون ایالت ماساچوست به دنیا‌آمد. مادر او دیان، مدیر‌اجرایی بخش بازاریابی در شرکت Zipcar و پدر او داگلاس، نایب‌رئیس بخش منابع انسانی در شرکت‌های TJX هستند. کوین اولین‌بار برنامه‌نویسی را در دوران راهنمایی یاد‌گرفت و علاقه‌اش به این رشته با بازی Doom 2 رشد پیدا کرد. حتی یک‌بار برنامه‌ای نوشت که با آن دوستانش را سرکار می‌گذاشت تا فکر کنند اکانت‌هایشان در مسنجر AOL هک شده‌است.

سیستروم در سال ۲۰۰۶ با مدرک کارشناسی علوم مدیریتی، از دانشگاه نخبه‌پرور استنفورد فارغ‌التحصیل شد. در همان استنفورد بود که برای اولین بار طعم راه‌اندازی یک استارتاپ را چشید. او جزو دوازده دانشجوی منتخب برای مشارکت در برنامه‌ی Mayfield Fellow بود. این تجربه باعث شد سیستروم دوره‌ی کارآموزی خود را در Odeo بگذراند که بعدها یکی از محصولات این شرکت، توییتر بود.

کوین سیستروم کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین شهرت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر (Mike Kerieger) در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.

maxresdefault (2)

بعد از فارغ‌التحصیل شدن از استنفورد، اولین جایی که کوین شغل رسمی خود را آغاز کرد گوگل بود. او دو سال را در این شرکت رویایی گذراند؛ سال اول مسئول بازاریابی محصولاتی مانند جی‌میل، گوگل ریدر، گوگل کلندر و سایر محصولات بود و در سال دوم مسئولیت تیم توسعه سازمانی بر عهده‌ی وی گذاشته شد.سیستروم در سال ۲۰۱۰ سرویس شبکه اجتماعی اشتراک عکس و بعدها، اشتراک ویدیو را با همکاری مایک کریگر، در سانفرانسیسکو راه‌اندازی کرد و نام “اینستاگرام” را برای آن انتخاب کرد؛ ترکیبی از دو کلمه‌ی “instant” و “telegram”.

رویای کشف فرصت‌های بیشتر کوین را بر‌ این داشت تا گوگل را ترک‌کند و به پروژه Nextstop بپیوندد؛ استارتاپ پیشنهاد موقعیت مکانی که توسط کارمندان سابق گوگل راه‌اندازی شده بود و بعدها در سال ۲۰۱۰ توسط فیسبوک خریداری شد. حین کار در این پروژه، سیستروم به این فکر کرد که خوبست این فرآیند پیشنهاد دادن در قالب بازی‌های محبوب جامعه ارائه شود.بلافاصله نمونه اولیه‌ای از این ایده‌ی خود تهیه کرد که بعدها تبدیل به Burbn شد.

کوین در یک مهمانی، آن نمونه اولیه را به دو سرمایه‌گذار نشان داد. بعد از این جلسه تصمیم گرفت کار خود را ترک کند و به دنبال گسترش این پروژه و تبدیل آن به شرکت باشد. دو‌هفته بعد از عملی‌کردن تصمیم خود برای استعفا، همان دو سرمایه‌گذار مبلغ پانصد هزار‌لار را به عنوان سرمایه اولیه در اختیار سیستروم قرار‌دادند. دو دوست قدیمی، سیستروم و کریگر، پروژه Burbn را به محصولی تبدیل کردند که خدمات زیادی به کاربران ارائه می‌داد.

اما به تدریج به این نتیجه رسیدند که خدمات Burbn بیش‌از‌حد است و کاربر یک محصول پیچیده نمی‌خواهد. به‌ همین دلیل تصمیم گرفتند که فقط بر یک جنبه‌ی خاص یعنی اشتراک تصویر تمرکز کنند. ساخت Burbn در نهایت باعث خلق اپلیکیشن محبوب اینستاگرام شد که تنها یک ماه بعد از راه‌اندازی، کاربران آن به یک میلیون نفر و یک سال بعد این تعداد به ده میلیون نفر افزایش پیدا‌کرد.

رشد چشمگیر اینستاگرام همه‌ی گوش‌ها را تیز کرده بود. و بالاخره در آوریل سال ۲۰۱۲، این مارک زاکربرگ، مالک شرکت فیسبوک بود که موفق شد اینستاگرام محبوب را به همراه ۱۳ کارمندش، با رقم بالای یک میلیارد دلار خریداری کند

سیستروم و کریگر اپلیکیشن آیفون برای به اشتراک گذاری عکس را ایجاد کردند. آنها ابتدا حدود 80 کاربر داشتند.کوین در مصاحبه‌ای که با مجله فوربز داشت، اینستاگرام را اینطور توصیف کرد: “اینستاگرام، شکل جدیدی از ارتباطات است که همخوانی زیادی با “عادت همیشه همراه داشتن آیفون‌” در نسل جدید دارد. در‌واقع اینستاگرام یک شبکه‌اجتماعی است که اساس آن را اشتراک تصویر تشکیل می‌دهد. مردم می‌توانند عکس‌ها را لایک کنند یا برای‌شان نظر بنویسند و یا آنها را در توییتر و فیسبوک خود هم به اشتراک بگذارند”.

در این هنگام فیسبوک اعلام می کند که حاضر است شرکت اینستاگرام را به قیمت 1 میلیارد دلار خریداری کند.
فیسبوک موفق می شود شرکت اینستاگرام را به قیمت یک میلیارد دلار تصاحب کند و سود میلیاردی را نصیب سرمایه گذاران اینستاگرام کند.
systrombillionairefeat-800x420

برای انجام کارهای بزرگ لازم نیست یک تیم بزرگ داشته باشید

سیستروم معتقد است بهتر است یک تیم کوچک متشکل از بهترین‌ها داشته باشید تا تیمی بزرگ که از افراد متوسط تشکیل شده است. اینستاگرام به‌تدریج استخدام می‌کند، زیرا سیستروم اعتقاد دارد یک مهندس خوب می‌تواند کار پنج مهندس متوسط را انجام دهد. او می‌گوید: «وقتی یک تیم می‌سازید، معتقد نیستم که ساختن یک تیم به معنای پر کردن جاهای خالی با افراد باشد. نباید بگویید می‌خواهم کاری را راه‌اندازی کنم و سعی کنید که یک کمپانی 50 نفره یا چیزی شبیه این باشید. کاری که ما تاکنون انجام داده‌ایم نتیجه خوبی داشته و این کار پیدا کردن بهترین طراح‌ها و بهترین مهندسان در جهان است. برای ما این کار انتخاب دقیق موقعیت‌های شغلی در هر زمینه‌‌ای که می‌خواهیم و پیدا کردن بهترین‌ها برای پر کردن این موقعیت‌هاست. بهترین کمپانی‌ها و تولیدات از تیم‌های خوب نشأت می‌گیرند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *