واناکرای

WannaCry این بار سیستم‌های LG را خاموش کرد

حتما از نحوه عملکرد باج‌افزار WannaCry و نحوه‌ی فعالیت آن آگاهی دارید، اما اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید بهتر است بدانید که این باج‌افزار ویژه‌ی سیستم عامل ویندوز طراحی شده است. این بدافزار پس از نصب شدن در سیستم هدف، کلیه فعالیت‌های جاری را متوقف می‌سازد.

در مرحله‌ی بعد، درخواست اصلی شروع شده و WannaCry با اعلام یک پیغام و فعال کردن یک ثانیه شمار امنیت اطلاعات شما را به طور کلی به خطر می‌اندازد. این بدافزار یک ثانیه شمار معکوس دارد که هر چه به صفر نزدیک شود، مبلغ درخواستی را افزایش داده و از طرفی بخشی از اطلاعات موجود در هارد دیسک رایانه را پاک می‌کند.

برای جلوگیری از نابودی اطلاعات موجود که ممکن است ارزش بسیار زیادی برای کاربر داشته باشند، باید هر چه سریع‌تر مبلغ درخواستی به حساب توسعه دهندگان این باج‌افزار واریز شود تا مجددا سیستم فعالیت عادی خود را از سر بگیرد. تا کنون کمپانی‌ها، موسسات، ادارات و سیستم‌های شخصی متعددی به این باج‌افزار آلوده شده‌اند و حتی برخی از این آلودگی‌ها منجر به تعطیلی آن سازمان شده است.

به عنوان مثال به تازگی باج‌افزار WannaCry سیستم‌های شرکت رنو را آلوده کرده و باعث تعطیلی چند سایت این خودروساز فرانسوی شد.

این‌بار WannaCry گریبان‌گیر الجی شد

حالا پس از گرفتن قربانیان پرتعدادی که بر اساس آمار بالغ بر 100 ها هزار رایانه تخمین زده می‌شود، این بار باج‌افزار WannaCry گریبان کمپانی بزرگ LG را گرفته است. بنابر گزارشات واصله، یک کیوسک خودکار این کمپانی در کشور کره‌ی جنوبی آلوده به باج‌افزار نام‌برده شده و کمپانی LG برای جلوگیری از سرایت این بدافزار به سایر سیستم‌های اصلی، بسیاری از رایانه‌ها را خاموش کرده و یا دسترسی آن‌ها را به شبکه قطع نموده است.

چنین اقدامی با وجود آن که توانست از گسترش بیش از حد کنترل WannaCry به سایر سیستم‌های LG جلوگیری کند، اما این مساله نشان داد که امنیت سیستم‌های این کمپانی در حدی نیست که بتواند در مقابل یک باج افزار مقاومت کند.

برگرفته از سایت سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *