کاتالان های مهار نشدنی

باشگاه فوتبال بارسلونا

نام کامل باشگاه: باشگاه فوتبال بارسلونا

نام غیررسمی: آبی و اناری‌ها (Blaugranes)

تاریخ تأسیس:  نوامبر ۱۸۹۹

نام ورزشگاه:   نیوکمپ

گنجایش ورزشگاه: ۹۹٬۳۵۴

مدیرعامل: جوزپ ماریا بارتومئو

سرمربی: لوییز انریکه

لیگ: لالیگا اسپانیا

وب‌گاه: www.fcbarcelona.com

گروه هوادارها:  کولز (culés)

تاریخچه باشگاه بارسلونا

باشگاه فوتبال بارسلونا که بیشتر مردم آن را بارسا صدا میزنند، یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای اسپانیایی است که در شهر بارسلون در منطقه ی کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. بارسلونا باشگاهی ورزشی-اجتماعی است با هزاران عضو که تیم فوتبال بارسلونا بخشی از آن است. تیم بارسا در لیگ برتر کشور اسپانیا بازی می کند و جزء 3 تیم اول این لیگ است و شهرت تاریخی به‌دلیل شیوه حمله‌ای ماهرانه و جذابش بوده که تأکیدش را بر بازی باز قرار می‌دهد.

این باشگاه با نام باشگاه فوتبال “بارسلونا” در سال ۱۸۹۹ توسط عده‌ای سوئیسی، انگلیسی و اسپانیایی و به رهبری “خوان گمپر” تأسیس شد. بارسا به نوعی، نهادی برای ترویج فرهنگ کاتالان و کاتالانیسم است و از این رو عبارت “فراتر از یک باشگاه را به عنوان شعار خود انتخاب کرده ‌است.

برخلاف بسیاری از تیم‌های جهان این باشگاه توسط هوادارانش اداره می‌شود. باشگاه بارسلونا با درآمد ۳۶۶ میلیون یورو، دومین باشگاه ثروتمند جهان است. این باشگاه رقابت دیرینه‌ای با رئال مادرید دارد و به مسابقه‌ای که بین این دو تیم برگزار می‌شود اصطلاحاً ال کلاسیکو است. نیوکمپ با گنجایش ۹۹٫۳۵۴ تماشاگر، ورزشگاه خانگی بارسلونا و بزرگترین استادیوم اروپا است. حدود ۲۵٬۷٪ مردم اسپانیا طرفدار بارسلونا هستند.

بارسلونا در چه سالی تاسیس شد؟

در ۲۲ اکتبر سال ۱۸۹۹ میلادی، “هانس گمپر” تمایل خود را به صورت آگهی در روزنامه لوس دپورتس برای تأسیس باشگاه فوتبال اعلام کرد. در ۲۹ نوامبر همان سال در جلسه خیمناسیو سوله نتایج مثبتی حاصل شدو سبب تولد این تیم بزرگ اسپانیایی شد. بارسلونا شروع موفقیت آمیزی در مسابقات ملی و منطقه‌ای نظیر مسابقات فوتبال کاتالونیا و کوپا دل ری داشت.

افتخارات

باشگاه فوتبال بارسلونا با ۲۵ عنوان قهرمانی در لالیگا، ۲۸ قهرمانی در کوپا دل ری، ۱۱ قهرمانی در سوپرجام اسپانیا و ۲ قهرمانی در کوپا دی لالیگا، بعد از رئال مادرید پرافتخارترین تیم اسپانیا است. افتخارات بارسلونا در اروپا شامل ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان، ۴ قهرمانی در سوپرجام اروپا، ۴ قهرمانی در جام در جام اروپا و ۲ قهرمانی در جام لاتین می‌شود. در سال ۲۰۰۹، بارسلونا با سرمربی گریگواردیولا به عنوان اولین باشگاه اسپانیایی موفق شد سه‌گانه لا لیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد و هم‌چنین تنها تیمی است که توانسته شش‌گانه جام‌ها را فتح کند. بارسلونا را می‌توان یکی از موفق‌ترین تیم‌های حاضر در اروپا دانست.

عضویت باشگاه بارسلونا:

باشگاه فوتبال بارسلونا در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۰۸ دارای ۱۶۲.۹۷۹ عضو است که ۱۷ درصد از آنان را غیر اسپانیایی‌ها تشکیل می‌دهند. این اعضا هزینه عضویت سالانه‌ای را پرداخت می‌کنند که به آنها اجازه شرکت در انتخابات مربوط به هیئت مدیره را می‌دهد که ریاست این هیئت مسئولیت اداره باشگاه را در اختیار دارد.

بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه:

همان‌گونه که از شعار باشگاه “فراتر از یک باشگاه” بر می‌آید این باشگاه تنها به فوتبال محدود نبوده و علاوه بر فوتبال شامل ۱۴ رشته ورزشی دیگر شامل بسکتبال، فوتسال، هندبال و اسکیت هاکی جزو تیم‌های حرفه‌ای به حساب می‌آیند. باشگاه فوتبال بارسلونا نقشی تاریخی به عنوان یک نماد ملی‌گرایی کاتالان‌ها بازی کرده است.

هواداران باشگاه

نام مستعار طرفداران بارسلونا “کولز است. گفته می‌شود ۲۵٪ از جمعیت اسپانیا طرفدار بارسلونا هستند و بعد از رئال مادرید که ۳۲٪ از اسپانیایی‌ها هوادار آن هستند، بارسا در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. جایگاه سوم نیز به تیم والنسیا با ۵٪ حامی تعلق دارد. نکته جالب توجه اینجاست که در اروپا بارسا اولین تیم محبوب این قاره‌است و تعداد اعضای باشگاه از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر به ۱۷۰٬۰۰۰ نفر تا سپتامبر ۲۰۰۹ افزایش قابل توجهی داشته ‌است.

ال کلاسیکو

به مسابقه ما بین رئال مادرید و بارسلونا “ال کلاسیکو” می گویند و همواره رقابت شدیدی میان دو تیم قوی وجود دارد. از ابتدا این دو تیم به عنوان نماینده دو منطقه و شهر رقیب، کاتالونیا و کاستیل شناخته می‌شوند. این رقابت بازتابی از تنش‌های فرهنگی و سیاسی میان دو منطقه‌است که از جنگ داخلی اسپانیا شروع شده است.

در دهه ۱۹۵۰، زمانی که بحث انتقال آلفردو دی استفانو مطرح شد، اختلاف دو باشگاه تشدید یافت. در نهایت او رئال مادرید را انتخاب کرد و در آن فصل باعث موفقیت آن‌ها نیز شد. در دهه ۱۹۶۰ هر دو تیم در جام اروپا به مصاف با یکدیگر رفتند که رئال مادرید توسط بارسا حذف شد. همچنین در آخرین رویارویی دو تیم در سال ۲۰۰۲ که توسط رسانه‌های اسپانیا “رقابت قرن” نام گرفت، بیش از ۵۰۰ میلیون نفر شاهد دیدار دو تیم بودند.

درآمد و دارایی

در ۲۰۱۰، مجله فوربز با اعلام ثروت باشگاه بارسلونا در حدود ۷۵۲ میلیون یورو، آن‌ها را در جایگاه چهارم پس از منچستر یونایتد، رئال مادرید و آرسنال به عنوان ثروتمندترین باشگاه جهان قرار داد. بارسلونا با درآمد ۳۶۶ میلیون یورو در همین سال، جایگاه دوم را پس از رئال مادرید که ۴۰۱ میلیون یورو درآمد دارد به دست آورده‌است.

رکوردها

  • ژاوی هرناندز:

 در حاضر با مجموعاً ۷۶۷ بازی برای بارسلونا و ۵۰۵ بازی در لالیگا رکوردار همراهی باتیم است.

  • لیونل مسی:

برترین گلزن بارسا تاکنون در تمام ادوار، لیونل مسی با 500 گل بوده ‌است. در ۲ فوریه ۲۰۰۹ بارسا به مجموع ۵۰۰۰ گل زده در لا لیگا رسید.

  • بیشترین تماشاگر:

در ۳ مارس ۱۹۸۶ در بازی یک چهارم نهایی جام اروپا، بارسا به میزبانی یوونتوس رفت که در آن بازی ۱۲۰٬۰۰۰ نفر به تماشای بازی پرداختند و رکورد بیشترین حضور حامیان بارسا رقم خورد. با توجه به نوسازی ورزشگاه در ۱۹۹۰ و قانون منع امکان تماشای بازی به صورت ایستاده احتمالاً این رکورد هرگز نمی‌شکند، زیرا ظرفیت ورزشگاه ۹۹٬۳۵۴ نفر است.

آرم‌ها و لباس‌ها

  • نخستین آرم:

آرم اصلی باشگاه به شکل تاجی در بالای تصویر به یادگار تاج و تخت آراگون و خفاشی نماد شاه جیمز بود که به دو شاخه یکی از درخت برگ بو و دیگری نخل احاطه شده‌است.

رنگ‌های آبی و قرمز در پیراهن برای اولین بار در دیدار مقابل هیسپانیا در سال ۱۹۰۰ استفاده شد. چندین نظریه در رابطه با طراحی لباس آبی و قرمز بارسلونا وجود دارد.

بارسلونا از زمان تأسیس تا سال 2011 هرگز تبلیغ هیچ شرکتی را بر روی پیراهن خود نداشته‌است. در ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۶ باشگاه خبر عقد قراردادی ۵ ساله را با یونیسف اعلام کرد، طبق این قرارداد لوگوی یونیسف در این مدت بر روی پیراهن تیم قرار می‌گرفت و هرسال مبلغ ۱٫۵ میلیون یورو کمک مالی از طرف بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا به یونیسف پرداخت می‌شد. بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا در سال ۱۹۹۴ بر پایه تصمیم رئیس کمیته سیاست‌گذاری‌های اقتصادی باشگاه به عنوان نهادی برای جمع‌آوری کمک و جلب پشتیبان‌های مالی برای سازمان‌های غیر ورزشی راه‌اندازی شد. از سال ۲۰۰۴ شرکت‌ها می‌توانند با پرداخت ۴۰ الی ۶۰ هزار پوند در سال یکی از ۲۵ عضو افتخاری بنیاد شوند.

بارسلونا با عقد قراردادی به مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو با بنیاد قطر به مدت پنج سال بالاخره به عدم پذیرش اسپانسر لباس خود پایان داد. این قرارداد از فصل ۱۲–۲۰۱۱ آغاز شد.

  • ورزشگاه نیوکمپ

اولین زمین بارسلونا با ظرفیت ۱۰٬۰۰۰ نفر بود که مسئولین باشگاه در آن زمان امکانات این ورزشگاه را برای یک باشگاه در حال رشد کافی نمی‌دانستند و در ۲۸ مارس ۱۹۵۴ ساخت ورزشگاه در مقابل ۶۰٬۰۰۰ هزار تن از طرفداران باشگاه آغاز شد. اولین سنگ ورزشگاه نیوکمپ در ۲۴ سپتامبر ۱۹۵۷ پس از سه سال ساخت ورزشگاه به پایان رسید و ۲۸۸ میلیون هزینه ساخت آن شد.

  • افتخارات

لالیگا: 24 قهرمانی

نایب قهرمانی: 23

کوپا دل ری: 28 قهرمانی

کوپا دی لالیگا: 2 قهرمانی

سوپر جام اسپانیا: 9 قهرمانی

  • رقابت‌های اروپایی

جام اروپا/لیگ قهرمانان اروپا: 5 قهرمانی

جام در جام اروپا: 4 قهرمانی

سوپرجام اروپا: 3 قهرمانی

جام باشگاه‌های جهان: 3 قهرمانی

اختصاصی از دونامال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *