هر آنچه که در مورد قهوه باید بدانید

قهوه چیست؟

شاید تمامی افراد قهوه را بشناسند اما شناختن گیاه و درخت قهوه کمی دشوار است. درخت قهوه به شکل خاصی هرس می شود و به ارتفاع حدود 6 تا 9 متر می رسد و این درخت با برگ های سبز مومی شکل زیبایی خاصی را بوجود می آورند . اغلب درختان قهوه در شهر پاریس شکل گرفته اند ولی بسیاری از شهر های دنیا مهد قهوه هستند که در ادامه اشاره ای به تمامی آنها خواهیم داشت.

Coffee

شکل گیری قهوه

قهوه در حدود 1 سال پس از بالغ شدن درخت شکل می گیرد و بعد از 5 سال به ثمره کامل می نشیند، در عین حال درخت قهوه در حدود 100 سال عمر می کند.

Coffee

عمر درخت قهوه

این گیاه در بین سال هفتم تا بیستم بهترین بهره وری را برای کشاورزان دارد. برگ های 10 تا 16 اینچی قهوه در رنگ های بنفش، زرد و سبز تیره در طبیعت یافت می شود. اولین بار جنس قهوه را یک گیاه شناس سوئدی در قرن هجدهم تشخیص داد.

Coffee

آناتومی دانه های قهوه

دانه هایی که شما دم می کنید از دانه های کوچک شده درخت قهوه است  که بعد از جداسازی از درخت به شکلی که ما می بینیم در می آید. قسمت روکش خارجی آن “Exocarp” ، لایه زیرین آن “Mesocarp” به نازکی کاغذ و در لایه داخلی “parenchyma” نام دارد. همانطور که در عکس مشاهده می کنید هسته قهوه از دو بخش تشکیل شده که در کنار هم قرار می گیرند و روی هر کدام را لایه ای پوشانده است که اسم زیست محیطی آن “spermoderm”نام دارد اما به طور کلی در سیستم بازار جهانی به “لایه نقره ای” مشهور است.

حدود 5 درصد از قهوه های جهان تنها یک دانه در وسط آن وجود دارد وعموما  قهوه های اسپانیایی هستند که جهش های طبیعی داشته و به شکل تک دانه ای پدید آمده اند.

Coffee

تاریخچه قهوه

Coffee

هیچ فردی به طور دقیق نمی داند قهوه  چگونه و در چه زمانی کشف شده است گرچه اسطوره های بسیاری از قدیم در این صنعت بوده اند اما تاریخ دقیقی از پیدایش آن توسط شخص خاصی وجود ندارد.

تاریخچه قدیمی این دانه به جنگل های اتیوپی باز می گردد، زمانی که فردی به نام “کالدی” چندین دانه درخت قهوه را به گاو های خود داد و مشاهده کرد که این حیوان ها نمی توانند به خواب بروند.

بعد از این اتفاق تجارت این گیاه به شبه جزیره عربستان شروع شد و در قرن 15 میلادی این گیاه در یمن به رشد انبوه رسید. قهوه در آن سال ها تنها برای مصرف خانگی نبود و بسیاری از مردم آن را در مغازه هایی با نام “قهوه خانه” سرو می کردند و مشتری های مخصوصی در این  مکان ها دور هم گرد می آمدند.

 در ادامه روند رشد این گیاه قرن شانزدهم میلادی بود که قهوه به ایران، مضر، سوریه و ترکیه رسید.

قهوه به اروپا رسید

قرن هفدهم بود که اروپایی ها کم کم به قهوه رسیدند و شروع به فروش فوق العاده ی آن کردند. ابتدا در سال 1615 بود که قهوه به ونیز رسید و مغازه های بزرگی در سطح شهر فروش آن را آغاز کردند و ظرف مدت بسیار کوتاهی به انگلستان، اتریش، فرانسه، آلمان و هلند وارد شد.

این نوشیدنی در زمان کوتاهی وارد صبحانه اروپایی ها شد و به عنوان مکملی برای انرژی بخشیدن به افراد در صبح ها استفاده می شد. اواسط قرن هفدهم بود که 300 خانه قهوه در لندن راه اندازی شده بود و همیشه پر از مشتری بود.

رسیدن قهوه به آمریکا

در سال 1714 شهردار آمستردام به پادشاه پنجم فرانسه قهوه ای مرغوب را هدیه داد و او دستور به کاشت این محصول در باغچه قصر خود داد تا همیشه در همان مکان برداشت قهوه را انجام دهد.

در سال 1723 یک افسر نیرو دریایی آمریکا به نام “گابریل کلیو” به فرانسه سفر می کند و مقداری از این گیاه را به آمریکا می آورد تا شروع رشد این گیاه در قاره آمریکا هم آغاز شود.

50 سال بعد بود که بالغ بر 18 میلیون درخت قهوه در آمریکا در حال برداشت بود و به سرعت جای خود را در بازار بزرگ آمریکا پیدا کرد.

۱۰ قدم: از دانه روی درخت تا نوشیدن در لیوان

Coffee
 1. کاشت: ابتدا دانه های قهوه باید کاشته شود تا به درختی شکل بگیرد.
 2. برداشت: حدود 3 تا 4 سال می بایست منتظر شکل گیری درخت تا رسیدن به اولین دانه ها بود.
 3. جداسازی: این مرحله به دو صورت انجام میشود. روش خشک: زمانی که محدودیت آب وجود دارد و در رو به روی آفتاب خشک می شود. روش تر: پوسته روی قهوه بعد از هرس کردن از دانه ها جدا می شود و سپس از کانال های آبی گذرانده می شوند.
 4. خشک کردن: در کوره بای جلوی آفتاب قهوه را خشک می کنند.
 5. جداسازی: پوسته های قهوه می بایست بعد از هرس شدن از دانه ها جدا شوند.
 6. بسته بندی: در گونی های 60 کیلویی بسته بندی و با کشتی به انبار های مختلف دنیا تحویل داده میشوند.
 7. تست کردن: همیشه قبل از عمل آوری کیفیت و طعم آن تست می شود.
 8. خرد کردن: در دستگاه های بسیار پیشرفته آسیاب شده و به شکل پودر قهوه در می آید.
 9. درست کردن: باید پودر شده در دستگاه ریخته شود و با استفاده از فیلتر هایی درست می شود.
 10. دم کشیدن: میبایست به میزان مناسبی ( در حدود 3 الی 5 دقیقه در طرف باقی بماند تا دم بکشد و طعم اصلی خود را پیدا کند.

عوامل موثر در درست کردن قهوه

Coffee

درست کردن قهوه یک کار شخصی است و هر فردی به شیوه خودش عمل آوری می کند اما فاکتور های اساسی آن به دسته بندی های زیر محدود می شوند:

 • وسایل:

مطمئن باشید که تجهیزات خوبی برای درست کردن قهوه در اختیار دارید ، از فیلتر ها و مواد خشک و مرغوب استفاده کنید.

 • دانه:

قهوه عالی از مواد عالی شکل می گیرد و کیفیت دانه های قهوه بسیار در طعم آن موثر خواهند بود. حال این کیفیت از کشور سازنده، قهوه تازه یا آسیاب شده به شیوه صحیح و یا بافت قهوه بدست می آید.

 • تازگی: قهوه از موقع عمل آوری سریع به فروش می رود زیرا تازه بودن آنها بسیار اهمیت دارد، یک فنجان قهوه تازه می تواند برای عروق و سلامتی شما بسیار خوب باشد
 • آسیاب کردن: اگر قهوه ای را خریداری کردید سعی کنید در کوتاه ترین زمان قبل از درست کردن، آن را آسیاب کنید و تازگی آن را کاملا نگه دارید.
 • آب در:کیفیت آبی که در قهوه استفاده می شود بسیار مهم است و در طعم قهوه تاثیر بسزایی دارد، استفاده از آب معدنی بهتر از آب شیر املاح دار است.
 • درجه: درجه دم کشیدن بین 195 تا 205 درجه باشد.

قهوه و سلامتی

Coffee

در بسیاری از دانشگاه های دنیا قهوه مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج گیاهی بسیار مفیدی از آن بدست آمده است که در ادامه به گوشه ای از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • جلوگیری از بیماری های کبدی

 • افزایش عملکرد افراد مسن

 • بسیار موثر در تقویت حافظه

 • مقاوم تر در ورزش های مختلف ظاهر می شوید

 • کاهش دیابت نوع 2

 • طول عمر بیشتری خواهید داشت

اختصاصی از دونامال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + ده =