فیجت چیست؟چه ارتباطی با استرس و اضطراب دارند؟

فیجت چیست؟چه ارتباطی با استرس و اضطراب دارند؟

بسیاری از لگو هایی که در بازار مشاهده می کنید، لوازم ساختی که از چندین اجزا تشکیل می شود و حتی پازل ها هم نوعی فیجت محسوب می شوند..

در سالیان گذشته شاید برای افراد دهه 60 بسیار نستالژی باشد که یویو و لگو های خاصی داشتیم که باعث آرامش و تمرکز اعصاب می شد.

آدمک های ژله ای تولید می شد که بر روی دیوارها می چسبیدند

توپ های کوچکی به اسم “شیطونک” وجود داشت که برای بچه ها بسیار سرگرم کننده بود و حالا ابزار های جدیدی به دنیای تکنولوژی اضافه شده که در آینده ای نزدیک به آن خواهیم پرداخت.

فیجت ها ابزار های سرگرم کننده و آرامش بخشی هستندکه درواقع کاربرد فیزیکی خاصی ندارند اما کار با آنها لذت بخش و آرامش روانی خوبی را ایجاد می کند.  

فیجت ها همیشه به عنوان کاربری جانبی در هر خانه و هر وسیله ای حضور داشته اند اما اینکه یک وسیله به منظور این کار طراحی شده باشد یک پدیده نو است.  این وسایل اشیایی هستند که به صورت تخصصی برای تخلیه عصبی طراحی شده اند و هدفی جز این کاربرای شما ندارند، همین اتفاق باعث می شود که در دادن آرامش روانی بسیار موثر باشند.

فیجت اسپینر چیست؟

اسپینر ها نوع خاصی از فیجت هستند که خاصیت چرخش بسیار سریع دارند و این چرخش زیبایی بصری توهم گونه خاصی ایجاد می کند که نگاه کردن به آن در کنار خود این عمل فیزیکی به فرد آرامش می دهد. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که با وسایل خاصی خود را سرگرم می کنید اسپینر می تواند آرامش بخش  خوبی برای اعصاب شما باشد..

 

انواع فیجت ها چیست؟

  • پازلهای مغناطیسی و مقوایی
  • مکعب روبیک
  • انواع لگو ها
  • خمیر اسلایم (خمیر نرم)
  • اسپینر های دستی و چرخنده
  • فیجت کیوب (مکعب ضد اضطراب)
  • شن های جادویی

فیجتینگ به چه معنا است؟

هر فردی عادات خاصی برای خودش دارد و زمانی که شخصی از مقابل شما را نگاه می کند می تواند آن را شناسایی کند. تا حالا شده از شدت فشار عصبی و اضطراب مدام یک پای خود را تکان دهید یا با وسیله شخصی خود به طور غیر معمول کار کنید؟ بر فرض مثال کسانی هستند که دائما با خودکار، حلقه، ریش صورت، ناخن و … سرگرم می شوند و حتی در مواقعی باعث مریضی هایی برای افراد می شود. اگر بخواهیم تخصصی به این موضوع نگاه کنیم به کلمه فیجتینگ می رسیم. فیجتینگ به حرکت های کوچکِ تکراری گفته می شود. ما این کارها را معمولا به طور ناخودآگاه برای تخلیه انرژی و آرامش گرفتن انجام می دهیم.

با وجود اینکه فیجتینگ و حرکات عصبی در جامعه معمولا به عنوان صفتی منفی شناخته می شود، تحقیقات اخیر نشان داده است که تخلیه انرژی استفاده نشده و اضافی با این حرکات جنبه تمدد اعصاب دارد و می تواند تاثیر روانی مثبتی داشته باشد.

تفاوت فیجت و ویجت چیست؟

ویجت ها در واقع به ابزار کاربردی و قابل استفاده به عنوان لوازم جانبی دیجیتال و یا لوازم جانبی منزل گفته می شود که  در هر مکان قابل استفاده باشند و اما فیجت ها لوازمی هستند که در عمل کار مفید و کاربردی برای شما ندارند اما حسن بسیار بزرگی که این لوازم دارند و پیشنهاد بسیاری از روانشناسان است آن است که کار با آنها آرامش عصبی  و روانی بیشتری را برای شما بوجود می آورد

اختصاصی از دونامال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =