یوونتوس پدرخوانده ایتالیایی

سدی پر افتخار به نام یوونتوس

نام کامل: باشگاه فوتبال یوونتوس
لقب: بانوی پیر (Vecchia Signora) – گورخرها (Zebre)
نام کوتاه: Juve, JFC
تأسیس: ۱۸۹۷ (۱۱۹ سال پیش)
ورزشگاه: ورزشگاه یوونتوس
مالک: خانواده آنیلی (از طریق شرکت اکسور)
اطلاعات باشگاه
رییس کنونی باشگاه از سال 2010 آندرا آنیلی است.
بیشترین بازی برای باشگاه: الساندرو دل پیرو 646 بازی.
بهترین گلزن: الساندرو دل پیرو با 277 گل.
بهترین گلزن باشگاه در یک فصل: فلیچه بورل با 31 گل در 34 بازی.

تاریخچه

در دهه 80 با “تراپاتونی” یوونتوس به مرز 20 قهرمانی در سری آ رسید و “پائولو روسی” به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی 1982 و بهترین بازیکن اروپا انتخاب شد دیگر بازیکن این تیم ، میشل پلاتینی برای سه سال متوالی توپ طلا سابق اروپا را بدست آورد.

 در سال های 1983 تا 1985. یوونتوس تنها باشگاهی است که بازیکنانش توپ طلا اروپا را برای چهار سال متوالی برده اند. در سال 85 پلاتینی گل پیروزی یووه را در فینال جام باشگاه های اروپا در آن روز تلخ ورزشگاه هیسل به ثمر رساند. در آن روز 39 تن از هواداران یوونتوس در درگیری با هوادران لیورپول کشته شدند. در سال 1990 دو اتفاق برای یوونتوسی ها مهم بود یکی انتقال به ورزشگاه دل آلپی که برای جام جهانی 1990 ساخته شد و دیگری انتقال روبرتو باجو به ییونتوس.

دهه 90 و دهه اول قرن 21 برای یوونتوسی ها همراه بود با بازیکنانی چون باجو،جانلوکا ویالی، زیدان، ادگار داویدس، اینزاگی ، ترزگه ، دل پیرو و پاول ندود. در دو سال اول قرن 21 یووه دوبار اسکودتو را بدست آورد و در سال 2003 به فینال لیگ قهرمانان رسید که در ضربات پنالتی مغلوب میلان شد.

نخستین دیدار رسمی یوونتوس

یووه ابتدا به صورت غیر حرفه‌ای در رقابت‌های مختلف حاضر می‌شود و در نهایت بیانکونری‌ها اولین حضورشان را در رقابت‌های قهرمانی در سال ۱۹۰۰ تجربه می‌ کنند. نخستین بازی رسمی در تاریخ ۱۱ مارس ۱۹۰۰ برابر تورینو است که با شکست همراه می‌ شود.

آیا می دانید چرا لباس یوونتوس به این شکل است؟

در قرن 19 شهر میدلندز تنها یک باشگاه به نام “ناتس کانتی” داشت که در سال 1862 تاسیس شده بود و بازیکنان آن پیراهنی به رنگ مشکی و نارنجی می پوشیدند.زمان گذر کرد تا اینکه “ویلیام گان” رئیس باشگاه ، پیراهن جدیدی را برای این تیم در نظر گرفت. پیراهنی با خطوط عمودی سیاه و سفید که اکنون نیز از آن استفاده می شود .

بدیهی است که در طول این سال ها در جنس و شکل پیراهن یوونتوس تغییراتی ایجاد شود و برای مثال پس از مدتی یقه های هفت جای خود را به یقه های بلند داد و مواد ترکیبی جای مواد طبیعی را گرفت ولی طرح پیراهن ها تغییری نکرد.

اکثر باشگاه های ایتالیایی تا سال ها بر روی پیراهن های بازیکنان از آرم خود استفاده نمی کردند ولی در دهه اخیر اوضاع تا حد زیادی تغییر کرده است. آنها با مشاهده باشگاه های انگلیسی نکات جدیدی آموختند. تیم پرطرفدار یوونتوس که در دهه گذشته توسط شرکت کاپاولوتو حمایت مالی می شد تصمیم گرفت با شرکت آمریکایی نایک قراردادی 12 ساله امضا کند و کمپانی نایک که یک میلیارد پوند در فوتبال سرمایه گذاری کرده در جهان یکه تاز است.

تعداد قهرمانی ؛ فراتر از یک باشگاه

باشگاه یوونتوس موفق ترین باشگاه ایتالیایی است، آن ها در مجموع و تاکنون 59 جام بدست آورده اند!!! از جمله 31 قهرمانی در سری آ ایتالیا، 11 قهرمانی جام حذفی ایتالیا، 7 سوپر جام ایتالیا را کسب کرده است. از لحاظ کسب افتخار آنها چهارمین تیم در اروپا و هشتمین تیم در جهان هستند.

2 قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و 3 قهرمانی لیگ اروپایی را در کارنامه خود به ثبت رسانده اند.

قهرمانی در لیگ قهرمانان

یوونتوس تا به حال 8 بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده است و موفق شده 2 بار عنوان قهرمانی این رقابت ها را بدست آورد. اولین قهرمانی یوونتوس به سال 1985 بر می گردد. یوونتوس در آن سال با تک گل پلاتینی از روی نقطه پنالتی قهرمان اروپا شد. دومین قهرمانی بیانکونری در سال 1996 بدست آمد. تیم تحت هدایت لیپی در فینال آژاکس آمستردام را شکست داد و دومین قهرمانی خود را در لیگ قهرمانان اروپا جشن گرفت.

هواداران یوونتوس

یوونتوس بهترین هواداران فوتبال در ایتالیا را دارد و طبق تحقیقی 29 % از هوادران فوتبال در ایتالیا هوادار یوونتوس اند. گفته می شود یوونتوس در ایتالیا 12 میلیون هوادار دارد و در سراسر دنیا این عدد به 180 میلیون می رسد که 43 میلیون آن در اروپا است.

ورزشگاه یوونتوس

ورزشگاه یوونتوس (Juventus Stadium) ورزشگاهی در شهر تورین در کشور ایتالیا است.

ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی و با توجه به اینکه کشور ایتالیا میزبان جام جهانی بود، ورزشگاه دل آلپی در شهر تورین بازسازی و افتتاح شد.

از آن زمان تیم یوونتوس دیدارهای خود را در دل آلپی برگزار می‌کرد تا اینکه در ابتدای دهه نخست قرن ۲۱، مدیران یوونتوس و در راس آنها روبرتو بتجا و لوجیانو موجی، ساخت ورزشگاه را در دستور کار خود قرار دادند.

یوونتوس اولین تیم در ایتالیا است که ورزشگاه اختصاصی دارد. هیچ‌کدام از تیم‌های ایتالیایی در حال حاضر ورزشگاهی متعلق به خودشان ندارند.

یکی از شعارهای ساخت ورزشگاه نیز بر همین مبنی انتخاب شد، اینکه مانند همیشه یوونتوس در ایتالیا «اولین» خواهد بود و یا شعار دیگری که در هنگام ساخت در نظر گرفته شد “استادیومی که فوتبال را تغییر می‌دهد”.

فسادی به وسعت لیگ 2006

رسوایی سال ۲۰۰۶ فوتبال ایتالیا، در لیگ‌های برتر حرفه‌ای فوتبال ایتالیا یعنی سری آ و سری بی اتفاق افتاد. این رسوایی در ماه می سال ۲۰۰۶ میلادی توسط پلیس ایتالیا بر ملا شد و مکالمات تلفنی حاکی از دخالت قهرمان لیگ یوونتوس و تیم‌هایی مانند میلان، فیورنتینا، لاتزیو و رجینا و تماس‌های بین مدیران این باشگاه‌ها و سازمان داوران بود. این تیم‌ها متهم به تقلب در بازی‌ها با انتخاب داور دلخواه‌شان شدند

این رسوایی، نتیجه تحقیقات دادستان دادگاه ناپل در آژانس فوتبال ایتالیا بود. گفتگوی‌های تلفنی که در فصل ۲۰۰۴/۰۵ در روزنامه‌های ایتالیایی چاپ شد این واقعیت را آشکار می‌کرد که مدیر یوونتوس “لوچیانو موجی” در تماس با مدیران فوتبال ایتالیا آنها را برای انتخاب داور خاصی تحت تأثیر قرار می‌داد. نام کالچوپولی برگرفته از نام تنجنت پولی رسوایی دهه ۸۰ سیاسی ایتالیاست.

روزی که “دیوید ترزگه” پرده از راز قهرمانی های باشگاه ایتالیایی برداشت!

دیوید ترزگه ستاره سابق تیم یوونتوس که همراه با این تیم به دو قهرمانی سری آ دست یافت، می گوید هیچ چیز عجیبی نیست که یووه پنج فصل متوالی را قهرمان سری آ می شود، همه این موفقیت ها و پیروزی های یوونتوس را می توان موشکافی کرد و به راز آنها پی برد.

ترزگه در مورد راز موفقیت چند فصل اخیر یوونتوس می گوید: هیچ چیز خاصی نیست؛ تنها رمز موفقیت آنها سخت کوشی و تلاش است. تمام بازیکنان و مربیان باشگاه به خوبی تلاش می کنند و تشنه موفقیت هستند.

اما ترزگه در مورد سلطه بی چون و چرای باشگاه یوونتوس بر سری آ ایتالیا می گوید: فکر می کنم اکنون وقت آن رسیده که بخواهد چنین وضعیتی را هم در لیگ قهرمانان اروپا داشته و فوتبال اروپا را هم تحت سلطه و قدرت بی چون و چرای خود قرار دهد.

جانلوئیجی بوفون ؛ اسطوره ای خاص و دوست داشتنی

جان لوئیجی بوفون در ۲۸ ژانویه ۱۹۷۸ در کاراراچیم به جهان گشود. وی در حال حاضر دروازه‌بان و کاپیتان تیم ملی فوتبال ایتالیا و باشگاه فوتبال یوونتوس است.

زندگی ورزشی

بوفون در سن ۱۲ سالگی به تیم بوناسکولا و در ۱۳ سالگی به تیم پارما پیوست. او در سن ۱۳ سالگی در خط حمله به عنوان یک مهاجم بازی می‌کرد و یکسال در همین پست باقی‌ماند. در ۱۴ سالگی هر دو دروازه‌بان تیم وی مصدوم شدند و وی مجبور شد تا از دروازه دفاع کند و دو هفته در پست دروازه‌بانی ماند.

پس از آن بود که کار خود را به صورت رسمی در پست دروازه‌بانی شروع کرد؛ جی جی از توماس انکونو کامرونی به عنوان الگوی خود یاد کرده است؛ و سر انجام در سال ۱۹۹۵ برای اولین بار در مقابل تیم میلان در رقابت ‌های ایتالیا سری آ حاضر شد. وی هم اکنون به عنوان دروازه‌بان با پیراهن شماره ۱ در ترکیب یوونتوس قرار دارد.

جان لوئیجی بوفون (به ایتالیایی Gianluigi Buffon)
روز تولد: ۲ ژانویه ۱۹۷۸ ‏(۳۹ سال)
زادگاه: کارارا، توسکانی، ایتالیا
قد: ۱٫۹۱ متر
پست: دروازه‌بان
شماره پیراهن: ۱
سابقه باشگاهی
۱۹۹۵–۲۰۰۱ پارما / ۱۶۹ بازی
۲۰۰۱–یوونتوس / ۴۶۹بازی
بازی های ملی
از سال 1997 / ایتالیا 185 بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 19 =