زانو

وقتی پاهای شما در هم ضرب می شوند

از زانو های ضربدری چه شنیده اید؟

آیا می‌دانید فرم و شکل طبیعی زانوها به ‌صورتی است که وقتی قوزک پاها کنار یکدیگر قرار گرفته‌است، نباید فاصله چندانی بین زانوها وجود داشته باشد؟ با دونامال باشید:

یعنی اگر به هر دلیلی فاصله بین زانوها افزایش یابد، در حالی که قوزک‌ها به هم چسبیده است، پاها حالت پرانتزی و اگر با وجود کنار هم بودن زانوها، بین مچ پاها یا قوزک‌ها فاصله ایجاد شود، حالت ضربدری پیدا می‌کند.

در این میان، زانوی ضربدری از مشکلات استخوانی است که دختران نوجوان را بیشتر تهدید می کند زیرا برای خانم ها و به گفته جراح های ارتوپدی، اگر جنبه فیزیولوژیک داشته باشد به درمان خاصی نیاز ندارد و تا سن بلوغ رفع می شود.

به بیان دیگر نوع فیزیولوژیک یا خوش خیم پای ضربدری در کودکان از دو تا چهار سالگی دیده می شود و بتدریج تا هفت یا هشت سالگی یا پیش از بلوغ، خود به خود اصلاح می شود.

knee
 • پاهایی در خطر آرتروز زودرس:

متاسفانه مشکل افراد بزرگسال مبتلا به عارضه پای ضربدری این است که دچار آرتروز زودرس می شوند. دکتر ها توصیه می کنند که این نوع عمل جراحی با هدف اصلاح محور اندام تحتانی صورت می گیرد و هدفش جلوگیری از بروز آرتروز است که هیچ پزشک ارتوپدی آن را برای رفع درد جلوی زانو یا زیبایی توصیه نمی کند، ولی می تواند نتیجه یک عمل زیبایی را نیز داشته باشد و پاها را از نظر ظاهری اصلاح کند.

زانو ضربدری

نوجوانانی سالم اما با پاهای ضربدری !

بررسی ها نشان می دهد پای ضربدری در کودکان، معمولا با کف پای صاف همراه است و این حالت، حتی بدون استفاده از کفش طبی به تدریج تا هشت سالگی اصلاح می شود.

البته چنین نتیجه ای پس از انجام بررسی های تخصصی از نظر این که بیماری استخوانی خاصی وجود نداشته باشد، به دست می آید. علائم کمبود ویتامین دی در بسیاری اوقات مبهم و غیر اختصاصی است و به همین علت در بسیاری اوقات دیر تشخیص داده میشود. علائم کمبود در بچه ها ریکتز یا راشیتیسم است. بیماری هایی هستند که به علت کمبود ویتامین D در بچه ها ایجاد شده و خود را معمولا بصورت زانوهای پرانتزی و مچ دست کلفت نشان میدهد:

نمونه هایی از علائم راشیتیسم:

 • دیر راه افتادن بچه و کوتاه قدی وی میتواند از علائم کمبود ویتامین دی باشد
 • بچه مبتلا به کمبود ویتامین دی دیر دندان درمیاورد
 • تحریک پذیری بچه ها میتواند نشانه ای از کمبود ویتامین دی باشد
 • کمبود ویتامین دی موجب افزایش استعداد بچه به عفونت میشود
 • در کمبود شدید ویتامین دی بچه دچار کرامپ یا اسپاسم عضلانی، تشنج و مشکل تنفسی میشود. این علائم به علت کمبود کلسیم ایجاد می شود
 • بندرت در کمبود شدید ویتامین دی ضعف عضله قلب (کاردیومیوپاتی) ایجاد میشود
زانو

علائم کمبود ویتامین دی در بزرگسالان عبارتند از:

 • درد مبهم و پراکنده در تمام بدن
 • ضعف کلی بدن و ضعف در ایستادن و بالا رفتن از پله و در مراحل پیشرفته تر لنگیدن
 • درد استخوان بخصوص در دنده، مفصل ران، کف پا و ران
 • تشخیص کمبود ویتامین دی معمولا با بررسی سطح این هورمون در خون صورت میگیرد.
08---Knee

ریزگردها و برنامه های ماهواره ای عامل کمبود ویتامینD :

برنامه‌های شبکه های ماهواره‌ای باعث شده که بسیاری از جوانان شب ها بیدار بمانند و با تغییر ساعت بیولوژیک این مشکلات بیشتر می‌شود چون هورمون های بدن در ساعات شب وظایف دیگری دارند و باید به بازسازی بدن بپردازند اما به علت بی‌خوابی های شبانه این وظیفه هورمون های بدن انجام نمی‌شود، روزها هم که باید فعالیت انجام شود و تراکم استخوان بالا برود با روزخوابی از بین می‌رود. علاوه بر آن افزایش مصرف غذاهای حاضری و فست فودها،‌این مسائل را بسیار شدید کرده است.

99 درصد مراجعان بیمارستانها،کمبود ویتامین D دارند:

اساتید دانشگاه تهران طبق آخرین آمار اعلام شده در سال 96 دامنه شیوع کمبود ویتامین D را بسیار وسیع توصیف کرده اند تا حدی که 99 درصد مراجعان به بیمارستانها و مراکز درمانی کمبود ویتامین D را در خود احساس کرده اند.

زانو

درمان کمبود ویتامین دی:

درمان کمبود این ویتامین با مصرف آن تا حد کمی قابل حل است. ویتامین دی را میتوان بصورت خوراکی و یا تزریقی مصرف کرد. تزریق یک آمپول آن میتواند نیاز بدن را تقریبا تا شش ماه تامین کند. در مصرف ویتامین دی توجه به موارد زیر ضروری است

چه کسانی نباید این ویتامین را مصرف کنند:

 • اگر سنگ کلیه و یا دیگر بیماری های کلیوی و یا بیماری کبدی و یا هورمونی دارید قبل از مصرف ویتامین دی آن را به پزشک خود اطلاع دهید
 • کسانی که کلسیم خون بالایی دارند و یا افراد سرطانی نباید ویتامین دی مصرف کنند
 • اگر از داروهای ضد ایدز مصرف میکنید نیاز شما به ویتامین دی بیشتر از افراد دیگر است
 • اگر ویتامین دی زیاد مصرف شود ممکن است علائم مسمومیت با آن ایجاد گردد که مهمترین آن افزایش سطح کلسیم خون و بروز علائمی مانند تشنگی، ادرار زیاد، تهوع و استفراغ، گیجی و سردرد است.

بدن ما چه نیازی به ویتامین D دارد:

نقش اصلی ویتامین دی در بدن کمک به جذب کلسیم و فسفر از طریق روده است. وجود کلسیم و فسفر در بدن برای سالم و قوی ماندن استخوان های ضروری است. پس ویتامین دی برای سالم و قوی بودن استخوان ها ضروری است. این ویتامین در سلامت عضلات بدن هم نقش موثری دارد. دلایلی وجود دارد که نشان دهنده نقش ویتامین دی در پیشگیری از سرطان، دیابت و بیماری های قلبی است.

چه کنیم تا بدن ما روزانه 1000 واحد ویتامین دی دریافت کند:

مواد غذایی غنی از ویتامین D روغن ماهی، جگر، روغن کبد ماهی، ماهی ساردین، شاه ماهی، ماهی آزاد، ماهی تن، شیر و محصولات لبنی هستند. بسیاری از مواد غذایی نیز با سطوح پایین ویتامین D غنی شده اند، مانند مارگارین و غلات صبحانه. با این حال، دریافت مقدار روزانه توصیه شده از ویتامین D تنها از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است.

بهترین راه برای گرفتن ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور خورشید روزانه به مدت نیم ساعت است و بازوها و ساق پا بهترین مکان برای تابش نور خورشید و تولید ویتامین D هستند.

هر روز بین ساعات 10 صبح تا 2 عصر بمدت حدود 15 دقیقه در هوای آفتابی و با پیراهن آستین کوتاه و شلوارک قرار گیرید.

گوشت سفید:

هر روز ماهی بخورید. ماهی هایی که حاوی چربی زیاد هستند مانند ساردین و تن و زرده تخم مرغ بیش از دیگر غذاها ویتامین دی دارند.

شیر:

روزی ده لیوان شیر تقویت شده با ویتامین دی بنوشید ( منظور شیری است که به آن ویتامین دی اضافه کرده اند)

مکمل:

از مکمل های دارویی ویتامین دی استفاده کنید.

 • چطور میشود فهمید بدن ما به اندازه کافی ویتامین دی دارد:

قطعا آزمایش. با اندازه گیری سطح ویتامین دی در خون میتوان فهمید آیا به بدن ما به اندازه کافی ویتامین دی رسیده است یا خیر. مقدار کمتر از 20 موجب بروز راشیتیسم میشود. مقادیر بین 100-40 مناسب است.

وقتی بدن ما در معرض نور آفتاب بیشتری قرار میگیرد تولید ویتامین دی را متوقف میکند ولی اگر ما روزی بیش از 2000 واحد از این ویتامین مصرف کنیم مضر است.

 • آیا ویتامین دی فقط برای حفظ سلامتی استخوان مفید است:

خیر این ویتامین برای سلامت و حفظ قدرت عضلات هم مورد نیاز است. کسانی که دچار کمبود این ویتامین میشوند بیش از افراد دیگر دچار گرفتگی عضلات و درد استخوان و مفصل میشوند. افراد مسنی که مکمل های ویتامین دی مصرف میکنند کمتر زمین میخورند که احتمالاً به علت کارکرد بهتر عضلات آنها است.

76درصد نوجوانان، 86درصد زنان باردار و 60درصد میانسالان در ایران دچار کمبود ویتامینD هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هفت =

به اطلاع می رسانیم
به علت شرایط موجود کشور و بیماری کرونا تا اطلاع ثانوی فروش سایت بسته می باشد.

تماس با ما
close-link