تب کنگو

از تب شایع شده کریمه کنگو چه میدانید؟ (راه های پیشگیری)

  1. تب کریمه کنگو چیست؟

این بیماری یک بیماری تب دار حاد است که از کنه به انسان منتقل می‌شود و مرگ ومیر بسیار بالایی دارد. با وجودی که این بیماری مخصوص حیوانات است، ولی متاسفانه موارد تک گیر و ناگهانی این بیماری در انسان‌ها نیز اتفاق می‌افتد.

  • عامل بیماری تب کریمه کنگو

عامل بیماری برای نخستین بار از خون افراد بیمار در مرحله بروز تب و همچنین از کنه بالغ جدا شد و با توجه به قابلیت فیلترپذیری به عنوان یک نوع ویروس توصیف گردید.

  • راه انتقال بیماری تب کریمه کنگو

ویروس CCHF اصولاً در طبیعت بوسیله کنه های سخت گونه Hyalomma منتقل می شود.  خون خواری کنه Hyalomma نابالغ از مهره داران کوچک می‌باشد یک بار آلودگی موجب می‌شود کنه در تمام طول مراحل تکامل آلوده باقی بماند و کنه بالغ ممکن است عفونت را به مهره داران بزرگ مثل دام‌ها منتقل کند، ویروس یا آنتی بادی آن، در کنه Hyalomma در مناطق وسیع دنیا پیدا شده است و عفونت در انسان پس از گزش کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست نیز ایجاد می شود.

بیماری بوسیله خرگوش صحرائی، جوج هتیغی، گوسفند و گاو به نقاط مختلف توسعه می یابد.

تب کنگو

چه افرادی در معرض بیماری کنگو هستند؟

دامداران و کشاورزان، کارگران کشتارگاه ها، دامپزشکان و کارکنان بهداشتی و درمانی افرادی هستند که بیشتر در معرض خطر و بیشتر در فصل گرم سال همزمان با فصل فعالیت مخزن بیماری کنه‌ها است.

 

علائم بالینی تب کریمه کنگو

 ۱. دوره کمون: پس از گزش کنه، دوره کمون معمولاً یک تا سه روز است و حداکثر به ۹ روز می‌رسد. دوره کمون بدنبال تماس با بافت‌ها یا خون آلوده معمولاً پنج تا شش روز است و حداکثر زمان ثابت شده ۱۳ روز بوده است.

 ۲. قبل از خونریزی: شروع علائم ناگهانی حدود ۱ تا ۷ روزطول می کشد متوسط ۳ روز (بیمار دچار سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی) بخصوص در پشت و پا‌ها (گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، ترس از نور) حساسیت به نور می‌گردد.

 ۳. مرحله خونریزی دهنده: مرحله کوتاهی است که به سرعت ایجاد می شود و معمولا در روز ۳ تا ۵ بیماری شروع می شود و ۱ تا ۱۰ روز) بطور متوسط ۴ روز (طول می کشد. خونریزی در مخا ط‌ها و پتشی در پوست بخصوص در قسمت بالای بدن و در طول خط زیربغلی و زیر پستان در خانم‌ها دیده می شود و در محلهای تزریق و تحت فشار) محل بستن تورنیکه و … ممکن است ایجاد شود.

   ۴. دوره نقاهت: بیماران از روز دهم وقتی ضایعات پوستی کمرنگ می شود و به تدریج بهبودی پیدا می‌کنند. اغلب بیماران در هفته‌ه ای سوم تا ششم بعد از شروع بیماری وقتی شاخصهای خونی و آزمایش ادرار طبیعی شد از بیمارستان مرخص می‌شوند. مشخصه دوره نقاهت طولانی بودن آن به همراه ضعف است که ممکن است برای یک ماه یا بیشتر باقی بماند. گاهی مو‌ها کامل م. یریزد) که پس از ۴ تا ۵ ماه ترمیم م. یشود بهبودی معمولاً بدون عارضه است، اگرچه التهاب رشته‌های عصبی نوریت یک یا چند عصب ممکن است برای چندین ماه باقی بماند.

 

تشخیص بیماری تب کنگو

  تشخیص بیماری با شروع علائم حاد بیماری همراه با سابقه مسافرت به مناطق روستایی یا تماس با دام یا گزش کنه مطرح می‌گردد. جهت سهولت تشخیص تب خونریز یدهنده Crimean Congo از جدول معیارهای تشخیص بالینی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که توسط Swanepoel تنظیم گردیده است استفاده میشود.

فروشگاه اینترنتی دونامال

One thought on “از تب شایع شده کریمه کنگو چه میدانید؟ (راه های پیشگیری)

    • سهیل مدارا میگوید:

      ممنون از شما بابت ثبت دیدگاهتون. امیدوارم تمامی مطالب برای شما مفید بوده باشه. پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *