سقوط تا صعود؛ از باشگاه منچستر یونایتد چه میدانید؟

منچستر یونایتد

نام کامل: باشگاه فوتبال منچستر یونایتد

لقب: شیاطین سرخ (Red Devils)

سال تأسیس: سال ۱۸۷۸ (۱۳۹ سال پیش) با نام نیوتون هیث

ورزشگاه: الدترافورد

گنجایش: 75.643  هزار نفر

مالک: خانواده گلیزر

باشگاه فوتبال منچستر یونایتد به انگلیسی: (Manchester United Football Club) یکی از باشگاه ‌های حرفه‌ای فوتبال در لیگ برتر فوتبال انگلستان است. این باشگاه در سال ۱۸۷۸، با نام باشگاه فوتبال نیوتون هیث به انگلیسی (Newton Heath LYR Football Club) تأسیس شد. در سال ۱۹۰۲ نام این باشگاه به منچستر یونایتد تغییر یافت و در سال ۱۹۱۰، ورزشگاه الدترافورد به عنوان ورزشگاه خانگی این تیم انتخاب شد.

 

ورزشگاه‌های خانگی

“نیوتون هیث” در ابتدا در زمین نورث وود که زمینی نزدیک حیاط راه‌آهن بود، بازی می‌کرد. گنجایش اصلی آن ورزشگاه ۱۲٬۰۰۰ نفر بود. مقامات باشگاه تصمیم گرفتند تا برای پیوستن به لیگ برتر بر امکانات این ورزشگاه بیفزایند. در سال ۱۸۸۷، تغییرات کوچکی در ورزشگاه صورت گرفت و در سال ۱۸۹۱، باشگاه از حداقل ذخایر مالی خود برای نصب دو جایگاه جدید در ورزشگاه و اضافه شدن ۲٬۰۰۰ نفر به ظرفیت ورزشگاه استفاده کرد.

در ماه ژوئن ۱۸۹۳ که باشگاه به تازگی تحویل صاحبان جدیدش داده شده بود، زمین نورث وود برای باشگاه نامناسب تشخیص داده شد. ای. اچ آلبوت زمینه استفاده از زمین بانک استریت در کلیتون را فراهم کرد.

حادثه مونیخ 1958، اتفاقى تلخ اما شروعی استوار

پنجاه و هفت سال پیش هشت تن از بازیکنان باشگاه منچستریونایتد در سانحه آتش سوزى هواپیما در فرودگاه شهر مونیخ جان خود را از دست دادند.

“بابى چارلتون” بیست ساله از جمله بازیکنان زنده مانده از این حادثه بود که توانست هشت سال بعد انگلیس را به اولین و تنهاترین قهرمانى خود در جام جهانى برساند.

حادثه مونیخ 1958 یا “The Hero of Munich” هویت باشگاه منچسریونایتد را دگرگون نموده است و از آن زمان به بعد همه دوستداران فوتبال منچستریونایتد را مى شناسند. پانزده روز بعد از این اتفاق تلخ این تیم براى اولین بار در دیدارى شرکت نمود. هواداران حاضر در استادیم شال هاى سفید و قرمز خود را با روبانى مشکى رنگ در این روز تزئین نموده بودند و از آن زمان به بعد رنگ مشکى نیز به نمادهاى قرمز و سفید باشگاه اضافه گردید و یادآورى این فاجعه به یکى از اجزاى اصلى و هویت این شیاطین سرخ تبدیل شده است.

در سال ۱۹۶۸، منچستریونایتد با سرمربیگری “مت بازبی” به عنوان اولین تیم انگلیسی در لیگ قهرمانان اروپا به قهرمانی رسید. این اتفاق ۱۰ سال پس از حادثه مونیخ رخ داد. در این حادثه ۸ تن از بازیکنان تیم فوتبال منچستریونایتد جان خود را از دست دادند. سر الکس فرگوسن که از نوامبر ۱۹۸۶ تا می ۲۰۱۳ سرمربیگری این تیم را بر عهده داشت، توانست ۳۸ جام مختلف برای باشگاه به دست آورد

قهرمانی های منچستر ؛ پر افتخار و بی نقص

منچستر یونایتد با داشتن ۲۰ عنوان قهرمانی در لیگ برتر، ۵ قهرمانی در جام اتحادیه، ۱۲ قهرمانی در جام حذفی، ۲۱ قهرمانی در سوپر جام انگلستان و هم‌چنین سه عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های فوتبال جهان به‌شمار می‌آید. آن‌ها تنها تیم انگلیسی هستند که توانستند در فصل ۹۹–۱۹۹۸ هر سه جام لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا (سه‌گانه) را به دست آورند.

ارزش جهانی ارتش سرخ

منچستر یونایتد در فصل ۱۴–۲۰۱۳ با درآمد ۵۱۸ میلیون پوندی، دومین باشگاه فوتبال پردرآمد در دنیا شد و در سال ۲۰۱۵ با ارزشی معادل ۱٫۹۸ میلیارد دلار، سومین باشگاه باارزش جهان شد. تا ژوئن ۲۰۱۵، برند منچستر یونایتد با ۱٫۲ میلیارد دلار ارزش، باارزش‌ترین برند فوتبالی است. این باشگاه از پرطرفدارترین تیم‌های جهان به حساب می‌آید. بعد از عرضه سهام این تیم در بورس لندن در سال ۱۹۹۱، مالکوم گلیزر در مه ۲۰۰۵ با مبلغی بالغ بر ۸۰۰ میلیون پوند باشگاه را خرید. در اوت ۲۰۱۲، عرضه اولیه سهام باشگاه در بازار بورس نیویورک انجام گرفت.

سال‌های حضور دانشمندی به نام فرگوسن (۲۰۱۳۱۹۸۶)

سر الکس فرگوسن و دستیارش آرچی ناکس در روز برکناری اتکینسون از تیم آبردین به منچستر یونایتد آمدند و با هدایت آن‌ها، باشگاه در آن فصل به رتبه یازدهم لیگ دست یافت. با وجود این که فرگوسن منچستر یونایتد را در فصل ۸۸–۱۹۸۷ در لیگ به مقام دوم رساند، ولی در فصل بعدی دوباره منچستر یونایتد یازدهم شد.

 فرگوسن در آستانه برکناری بود، ولی با شکست دادن کریستال پالاس، آن‌ها قهرمان جام حذفی سال ۱۹۹۰ شدند و فرگوسن در سمت خود باقی‌ماند. در فصل بعد منچستر یونایتد برای اولین بار در جام در جام اروپا قهرمان شد و در بازی سوپر جام اروپا با یک گل، ستاره سرخ بلگراد، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا را شکست داد و سوپر جام اروپا را نیز به دست آورد. در فصل بعدی منچستر یونایتد در ومبلی تیم ناتینگهام فارست را یک بر صفر شکست داد و عنوان قهرمانی جام اتحادیه را به دست آورد. در سال ۱۹۹۳ باشگاه برای اولین پس از سال ۱۹۶۷، قهرمان لیگ برتر شد و در فصل بعدی نیز منچستر یونایتد جام حذفی و لیگ برتر را فتح کرد.

در فصل ۹۹–۱۹۹۸ منچستر یونایتد به نخستین تیم انگلیسی تبدیل شد که هر سه جام لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا را در یک فصل به دست می‌آورد. در حقیقت منچستر یونایتد تنها تیم انگلیسی است که سه‌گانه را در کارنامه خود ثبت کرده‌است. آن‌ها در فینال لیگ قهرمانان سال ۱۹۹۹ در حالی که از بایرن مونیخ با یک گل عقب بودند، در وقت‌های اضافه با گل‌های اوله گانر سولسشیر و تدی شرینگهام به پیروزی رسیدند. هم‌چنین با شکست دادن تیم پالمیراس در توکیو، جام بین قاره‌ای را نیز به دست آوردند. پس از آن، فرگوسن به خاطر خدمات خود به فوتبال لقب سر را از ملکه بریتانیا دریافت کرد.

آرم و لباس منچستر ؛ جذاب و پر هیجان

آرم باشگاه منچستر یونایتد، از آرم شورای شهر منچستر گرفته شده‌است. اگرچه تغییرات بسیاری در آن دیده می‌شود و از آن آرم، فقط کشتی آن باقی‌مانده‌است. در دهه ۶۰ میلادی، به منچستر یونایتد لقب شیاطین سرخ داده شد. در آن زمان این لقب به صورت رسمی وارد برنامه‌های باشگاه شد و در دهه ۷۰ میلادی، نشان یک شیطان به آرم باشگاه اضافه شد.

لباس تیم “نیوتون هیث” در ابتدا، پیراهن‌های سبز و زرد به همراه جوراب و شورت ورزشی آبی بود. بین سال‌های ۱۸۹۴ تا ۱۸۹۶ پیراهن باشگاه رنگ سبز و طلایی بود تا این‌که در سال ۱۸۹۶، پیراهن باشگاه یک دست سفید شد و بازیکنان جوراب‌های آبی‌رنگ پوشیدند. بعد از آن که نام باشگاه در سال ۱۹۰۲ به منچستر یونایتد تغییر یافت، رنگ لباس تیم نیز عوض شد. از آن زمان به بعد بازیکنان پیراهن قرمز، شورت ورزشی سفید و جوراب سیاه می‌پوشیدند. در سال ۱۹۳۴، بازیکنان پیراهن‌های آلبالویی و سفید رنگ پوشیدند، ولی در فصل بعدی پیراهن تیم به همان قرمز یکدست تغییر یافت. از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۵، جوراب‌های بازیکنان از رنگ مشکی به رنگ سفید تغییر کرد و از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۱، جوراب‌های تیم، قرمزرنگ شد. در آن سال دوباره جوراب‌های تیم به رنگ مشکی درآمد. لباس تیم در فصل ۱۱–۲۰۱۰، قرمز رنگ با یقه‌های سفید، شورت ورزشی سفید و جوراب‌های مشکی بود.

رکوردها و آمار ؛ شگفت انگیز

  • بیشترین تجربه بازی

“رایان گیگز” که از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۴ در منچستر یونایتد بازی می‌کرد، ۹۶۳ بازی برای این تیم انجام داد که از این حیث، در بین بازیکنان منچستر یونایتد رکورد دار می‌باشد. بعد از وی بابی چارلتون که از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۳ در یونایتد بازی می‌کرد، با ۷۵۸ بازی در رتبه دوم قرار دارد. هم‌چنین پل اسکولز با ۷۱۸ بازی در رتبه سوم قرار دارد.

  • بهترین گلزنان تاریخ باشگاه

وین رونی با زدن ۲۵۰ گل، بهترین گلزن تاریخ باشگاه منچستر یونایتد به حساب می‌آید. بابی چارلتون با زدن ۲۴۹ گل در رده دوم بهترین گلزنان باشگاه قرار دارد. بعد از این دو دنیس لا با ۲۳۷ گل بازی در رده سوم قرار دارد.[۱۴۸]

  • جوایز بازیکنان

    1.توپ طلای اروپا

اسکاتلند دنیس لا – ۱۹۶۴

انگلستان بابی چارلتون – ۱۹۶۶

ایرلند شمالی جرج بست – ۱۹۶۸

پرتغال کریستیانو رونالدو – ۲۰۰۸

2. توپ طلای اروپا

اسکاتلند دنیس لا – ۱۹۶۴

انگلستان بابی چارلتون – ۱۹۶۶

ایرلند شمالی جرج بست – ۱۹۶۸

پرتغال کریستیانو رونالدو – ۲۰۰۸

  • بهترین بازیکن سال یوفا

انگلستان دیوید بکهام – ۱۹۹۹

پرتغال کریستیانو رونالدو – ۲۰۰۸

  • بازیکن سال فوتبال جهان

پرتغال کریستیانو رونالدو – ۲۰۰۸

  • جایزه پوشکاش فیفا

پرتغال کریستیانو رونالدو – ۲۰۰۹

  • بیشترین هزینه خرید بازیکن

گران ‌قیمت ‌ترین خرید باشگاه منچستر یونایتد، پل پوگبا است که در اوت ۲۰۱۶ رقم این انتقال ۱۰۵ میلیون یورو بوده است. (رکورد نقل و انتقالات که متعلق به انتقال گرت بیل از تاتنهام به رئال با ۱۰۰ میلیون یوروست را شکسته است و تبدیل گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان گردید). نفر دوم آنخل دی‌ماریا است که در اوت ۲۰۱۴ با مبلغ ۵۹٫۷ میلیون پوند به این باشگاه پیوست. بعد از وی، خوان ماتا در رتبه سوم قرار دارد. ماتا در ژانویه ۲۰۱۴ در ازای پرداخت ۳۷٫۱ میلیون پوند به چلسی، به یونایتد پیوست. همچنین منچستر برای امضای قرارداد با آنتونی مارسیال در سال ۲۰۱۵، ۳۶ میلیون پوند پرداخت که بیشترین هزینه پرداخت شده برای یک بازیکن نوجوان به حساب می‌آید.

  • بیشترین مبلغ فروش بازیکن

کریستیانو رونالدو، در تابستان ۲۰۰۹، با انتقال ۸۰ میلیون پوندی‌ اش به رئال مادرید، گران‌قیمت‌ترین بازیکن فروخته شده در باشگاه است. آنخل دی‌ماریا با انتقال ۴۴٫۱ میلیون پوندی به پاری سن ژرمن در رده دوم قرار دارد. دیوید بکام که در سال ۲۰۰۳، با مبلغ ۲۵ میلیون پوند به رئال مادرید رفت در رتبه بعدی قرار دارد.

اختصاصی از دونامال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفت =