10 حقیقت در مورد کریستوفر نولان نابغه سینما جهان

کریستوفر نولان یکی از نوابغ سینمای هالیوود است که در چندین سال گذشته فیلم هایش توانسته دل بسیاری از منتقدین را بدست بیاورد. آخرین دستاورد این کارگردان به نام فیلم “دانکرک” است که توانسته رتبه 98 از 100 را بعد از فروش یک هفته ای فیلمش کسب کند. در ادامه به بهانه تولد 47 سالگی این کارگردان 10 حقیقت را از وی با شما در میان می گذاریم.

شاید همواره عده ای از مخاطبین سینما وی را به عنوان نابغه قبول نداشته باشند اما سبقه این کارگردان و فروش کارهای هنری وی همیشه نشان داده که او می تواند بهترین کارگردان قرن شود. به مناسبت تولد این کارگردان حقایقی را برای شما در نظر گرفته ایم. با دونامال همراه باشید

10- وی همواره یک فلاسک چای گرم همراه خودش دارد

علاقه انگلیسی‌ها به چای یک مورد ثابت‌شده است و کریستوفر نولان هم از این قاعده مستثنی نیست. البته به نظر می‌رسد که علاقه وی به این نوشیدنی، آنقدر زیاد است که ترجیح می‌دهد حتی سر صحنه فیلم‌برداری فیلم‌هایش هم همواره یک فلاسک چای گرم همراه خودش داشته باشد.

9- محبوب‌ترین فیلم وی جیمز باند است

جالب است بدانید که نولان اعلام کرده که در بین فیلم‌های سری جیمز باند، از همه بیش‌تر به فیلم On Her Majesty’s Secret Service علاقه دارد. این قسمت از مجموعه جیمز باند حس و حال خاصی دارد و در آن جرج لزنبی نقش باند را ایفا می‌کند. همچنین فیلم پایان غم‌انگیزی نیز دارد. نولان همچنین دلیل علاقه خودش به این فیلم را “توازن عالی آن بین اکشن و صحنه‌های احساسی و عاطفی” اعلام کرده است. باید منتظر ماند و دید که اگر روزی خود نولان بخواهد فیلمی از این مجموعه بسازد، آن فیلم چه حس و حالی خواهد داشت. 

8- همسر نولان همکاری زیادی با وی در ساخت فیلم‌هایش دارد

شاید به جرات بتوان گفت یکی از دلایل موفقیت نولان در کارش، آشنا شدن و ازدواج با اِما توماس است. البته که کسی منکر استعداد عالی خود کریستوفر نولان نیست، اما رابطه وی با همسرش هم تاثیر زیادی در موفقیت‌هایش داشته است. این دو در دانشگاه با یکدیگر آشنا شده و پس از مدتی ازدواج کردند و پس از آن نوبت به همکاری این دو برای ساخت فیلم کوتاه Doodlebug رسید. پس از این فیلم آقا و خانم نولان با همکاری هم فیلم Following را ساختند و پس از آن هم نوبت به Memento رسید که تاثیر زیادی در رسیدن نولان به شهرت داشت. اِما توماس مصاحبه‌های زیادی در مورد همسرش داشته و در آن‌ها از چالش‌هایی که وی برای تبدیل‌شدن به پردرآمد‌ترین کارگردان حال حاضر سینما پشت سر گذاشته، پرده برداشته است.

7- صحنه بازجویی بتمن از جوکر محبوب‌ترین صحنه وی از سه‌گانه شوالیه تاریکی است

یکی از بهترین ساخته‌های کریستوفر نولان، سه‌گانه بتمن وی است که طرفداران خیلی زیادی هم دارد. با اینکه این سه فیلم صحنه‌های عالی زیادی دارند، اما خود نولان محبوب‌ترین صحنه‌اش را لحظه بازجویی جوکر توسط بتمن می‌داند. وی اعلام کرده که این قسمت، جایی است که تاثیر زیادی روی داستان فیلم داشته و باعث خلق پیچشی مهم در آن می‌شود. نولان همچنین اعلام کرده که وی و کریستین بیل به دنبال صحنه‌ای بودند که بتواند چالش سختی پیش‌روی شخصیت بتمن قرار دهد و قسمت بازجویی دقیقا همان صحنه‌ای است که این اتفاق رخ می‌دهد. 

به گفته نولان، او با همکاری کریستین بیل و هیث لجر تلاش زیادی برای عالی بودن این صحنه کرده‌اند و همگی اعتقاد داشتند که این صحنه، جایی است که تقابل بین یک قهرمان و یک شخصیت شرور به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده می‌شود. 

6- او هرگز فیلم‌سازی را به صورت آکادمیک یاد نگرفته است

با اینکه شرکت در کلاس‌های آموزشی یکی از راه‌های یاد گرفتن اصول کارگردانی است، اما نولان هرگز این حرفه را به صورت آکادمیک و در دانشگاه یا مدرسه یاد نگرفته است. البته کیفیت کار‌های او به حدی بالا بوده که نشان می‌دهد برای تبدیل شدن به یک کارگردان خوب، حتما نیازی به کلاس و درس ندارید. کریستوفر نولان از جمله افرادی است که این حرفه را به صورت عملی یاد گرفته و طبق گفته خودش، از سن ۱۱ سالگی علاقه زیادی به ساخت فیلم داشته است و مدت زیادی را صرف فعالیت در صنعت فیلم‌سازی به عنوان مسوول صدا، مسوول دوربین یا فعالیت روی تدوین چندین مستند سپری کرده است. 

البته با وجود حضور طولانی‌مدت وی در این صنعت، وی زمان زیادی را صبر کرده تا بتواند واقعا یک فیلم را کارگردانی کند. طبق اعلام خودش فضای محدود فیلم‌سازی در انگلیس و مخصوصا نبود بودجه کافی، از عواملی بوده که باعث شد وی زمان زیادی را برای تبدیل شدن به یک کارگردان صبر کند. 

5- وی از CGI برای بهبود جلوه‌های ویژه استفاده می‌کند نه خلق آن‌ها

با اینکه این روز‌ها موجی منفی در مورد استفاده از CGI در فیلم‌ها راه افتاده، اما نولان کاملا هم مخالف این فناوری نیست. با این حال وی ترجیح می‌دهد از CGI تنها برای بهبود جلوه‌های ویژه و بصری فیلم‌اش استفاده کند. به بیان دیگر، وی سعی می‌کند تا جای ممکن صحنه‌ها را در واقعیت ثبت کرده و سپس با استفاده از CGI، آن‌ها را بهبود ببخشد.

4- او برای نوشتن Inception نزدیک به ۱۰ سال زمان صرف کرده است

Inception فیلمی است که اهمیت زیادی برای شخص نولان دارد و فیلمی است که وی زمان زیادی را صرف ساخت آن کرده است. وی پیش از این اعلام کرده که از زمان کودکی، علاقه زیادی به ساخت فیلمی با محوریت رویا‌ها داشت.

3- او در سر صحنه فیلم‌برداری فقط از دو نوع لباس استفاده می‌کند

اما جالب است بدانید که دلیل این موضوع، اهمیت زیاد نولان به ظاهر مرتب خودش است. با این حال نکته جالب‌تر، این است که وی همواره فقط از دو نوع لباس در سر صحنه فیلم‌برداری استفاده می‌کند؛ لباسی برای هوای گرم و لباسی هم برای هوای سرد. دلیل این موضوع هم این است که نولان گفته دوست ندارد روزانه زمانی را صرف انتخاب لباسی برای پوشیدن در سر صحنه فیلم‌برداری کند و به همین دلیل هم کلا دو دست لباس انتخاب کرده که بسته به شرایط جوی، یکی از آن‌ها را به تن می‌کند. 

2- او آدرس ایمیل شخصی یا گوشی موبایل ندارد!

شاید این روز‌ها بسیار عجیب باشد که شخصی گوشی موبایل استفاده نکند اما نولان از جمله افرادی است که نیازی به استفاده از موبایل نمی‌بیند و حتی ایمیل شخصی هم ندارد. وی در مورد دلیل نداشتن ایمیل و موبایل گفته است:

من سعی می‌کنم از چیز‌هایی استفاده کنم که به دردم بخورند و ایمیل چیزی نیست که باعث پیشرفت من شود یا کاربردی برایم داشته باشد و به همین دلیل هم اهمیتی به آن نمی‌دهم.

در مورد موبایل هم چنین شرایطی وجود دارد. همواره در اطراف من افرادی هستند که در صورت نیاز، بتوانم گوشی آن‌ها را قرض گرفته و با شخصی که می‌خواهم تماس بگیرم. واقعیت این است که علاقه زیادی به نداشتن موبایل دارم. چرا که باعث می‌شود زمان بیش‌تری برای فکر کردن داشته باشم. شما زمانی که از موبایل استفاده می‌کنید و مثلا ۱۰ دقیقه وقت خالی دارید، به جای آنکه این زمان را به فکر کردن اختصاص بدهید، سراغ گوشی خودتان رفته و با آن مشغول می‌شوید.

1- نولان دانکرک را یک تجربه واقعیت مجازی بدون نیاز به هدست می‌داند

با اینکه فیلم‌های نولان معمولا آثار موفقی در گیشه هستند و همین باعث می‌شود کمپانی‌های مختلف با هر قیمتی به سراغ وی بروند، اما نولان تنها به فکر ساخت فیلم‌هایی موفق از حیث تجاری نبوده و همواره سعی کرده ساخته‌هایش از نظر فنی و کیفی نیز شرایط عالی‌ای داشته باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *