دست نیافتنی های سلطنتی

تاریخچه باشگاه رئال مادرید اسپانیا

باشگاه فوتبال رئال مادرید در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا قرار دارد. آنها کی از موفق‌ترین تیم های تاریخ فوتبال اسپانیا و موفق‌ترین تیم تاریخ فوتبال اروپا و همچنین موفق ترین تیم فوتبال قرن ۲۰ به انتخاب فیفا است. رکورد هایی دست نیافتنی از رئال مادرید را در ادامه برای شما خواهیم گفت.

 معنای واژه و تاج رئال مادرید

کلمه رئال در زبان اسپانیایی، به معنی “سلطنتی” است، این لقب را شاه آلفونسو سیزدهم در سال ۱۹۲۰ بر این تیم نهاد. همچنین در همان سال، شکل یک تاج نیز بر روی آرم این باشگاه قرار گرفت. Real Madrid Club de Fútbol عبارتی است به زبان اسپانیایی که به معنای باشگاه فوتبال مادرید پادشاهی می‌باشد.

همیشه متداوم در لالیگا

رئالی‌ها در طی تاریخ خود، حتی یک بار هم از لیگ اول اسپانیا (لالیگا) خارج نشدند و همیشه در این لیگ حضور داشتند. آن‌ها از دهه ۵۰ بود که خود را به عنوان یکی از قدرت‌های فوتبال اسپانیا و اروپا به همگان معرفی کردند. در دهه ۸۰ یکی از بهترین دوران‌های خود را داشتند و یکی از بهترین تیم‌ها معروف به “تیم کرکس‌ها” بودند که موفق به کسب دو جام یوفا، ۵ قهرمانی متوالی اسپانیا، ۱ قهرمانی جام اسپانیا و ۳ قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا شدند.

رئال مادرید سال‌هاست که در لالیگا، از تیم‌های قدرتمند محسوب می‌شود و رقیب اصلی تیم نیز، بارسلونا است. از نظر درآمد، رئال مادرید با ۵۱۲ میلیون یورو درآمد در سال ۲۰۱۲ در صدر با ارزش‌ترین باشگاه جهان بوده است. این عنوان تا سال ۲۰۱۶ پابرجا بوده است.

نام کامل باشگاه: باشگاه فوتبال رئال مادرید
تاریخ تأسیس: ۶ مارس ۱۹۰۲ (۱۱۳ سال پیش)
نام ورزشگاه: سانتیاگو برنابئو
ظرفیت: ۸۵٫۳۵۴
مدیرعامل: فلورنتینو پرز
سرمربی: زین الدین زیدان
لیگ: لالیگا
وب‌گاه: http://www.realmadrid.com
بهترین گلزن تاریخ: کریستیانو رونالدو (۴۳۰ گل)

04---Read-Madrid

شکل گیری رئال

اگر بخواهیم به نحوه شکل گیری باشگاه رئال مادرید برسیم، باید به سال ۱۸۹۷ برگردیم. همان سال تعدادی از دانشجویان دانشگاه کمبریج و آکسفورد در مادرید باشگاهی را با نام “باشگاه فوتبال آسمان” به وجود آوردند و صبح‌های دوشنبه به فوتبال می‌پرداختند. ۳ سال بعد و در سال ۱۹۰۰، این باشگاه به دو باشگاه مجزا تبدیل شد. سپس دو سال بعد و در ۶ مارس سال ۱۹۰۲، مجدداً باشگاه نام خود را به “باشگاه فوتبال رئال مادرید” تغییر داد. ۳ سال بعد، این تیم موفق شد اولین جام خود را با شکست تیم اتلتیک بیلبائو در جام اسپانیا به دست بیاورد. در ۴ ژانویه ۱۹۰۹ بود که “آدولفو ملندز”، مدیر وقت رئال در آن زمان، اساسنامه جام اسپانیا را امضاء و تأیید کرد تا باشگاه به یکی از اعضای فدراسیون سلطنتی فوتبال اسپانیا تبدیل شود. در سال ۱۹۲۰ باشگاه نام خود را بازهم تغییر داد و این‌بار به “رئال مادرید” که اینکار پس از اهدای عنوان رئال  توسط شاه آلفونسو سیزدهم اتفاق افتاد.

عصر مدیریت سانتیاگو برنابئو و درخشش در اروپا (۱۹۴۵۱۹۷۸)

در سال ۱۹۴۵، سانتیاگو برنابئو یسته، به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد. در همین زمان، برنابئو دستور بازسازی زمین تمرین اختصاصی تیم و ساخت ورزشگاهی بزرگتر را برای تیم صادر کرد. در سال ۱۹۵۳، وی تصمیم گرفت تا سیاست جدیدی به کار ببرد و بازیکنان بزرگ را به تیم بیاورد که اولین اقدامش، خرید آلفردو دی استفانو که قرارداد رسمی با بارسلونا امضاء کرده و عضو باشگاه بارسلونا به حساب می‌آمد بود.

دوره کهکشانی‌ها (۲۰۰۶۲۰۰۰)

در جولای سال ۲۰۰۰، فلورنتینو پرز به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد. وی در وعده‌های انتخاباتیش، قول برطرف کردن بدهی‌های سنگین باشگاه، افزایش امکانات و مدرن کردن باشگاه را داده بود هرچند که وعده اصلی وی، امضای قرارداد با لوئیز فیگو، ستاره آن زمان بارسلونا بود.در همان سال بود که پرز با صرف هزینه‌های سنگین، تیمی را تشکیل داد که به‌خاطر داشتن ستارگان بزرگ، در سرتاسر جهان به نام کهکشانی‌ها معروف شد. بازیکنان بزرگی چون زیدان، رونالدو، فیگو، کارلوس، رائول و بکهام از جمله ستارگان آن روزهای رئال مادریدی بودند که ویسنته دل بوسکه را به عنوان سرمربی خود می‌دید. اما با وجود این هزینه‌ها و کسب نهمین جام اروپایی و کسب قهرمانی لالیگا، پرز تصمیم گرفت تا دل‌بوسکه را برکنار کند، که همین کار وی باعث شد تا سفیدها در طی ۳ سال آینده، موفق به کسب هیچ جامی نشوند تا پرز از کار برکنار شود.

دوره کهکشانی‌ها (۲۰۰۶۲۰۰۰)

در جولای سال ۲۰۰۰، فلورنتینو پرز به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد. وی در وعده‌های انتخاباتیش، قول برطرف کردن بدهی‌های سنگین باشگاه، افزایش امکانات و مدرن کردن باشگاه را داده بود هرچند که وعده اصلی وی، امضای قرارداد با لوئیز فیگو، ستاره آن زمان بارسلونا بود.در همان سال بود که پرز با صرف هزینه‌های سنگین، تیمی را تشکیل داد که به‌خاطر داشتن ستارگان بزرگ، در سرتاسر جهان به نام کهکشانی‌ها معروف شد. بازیکنان بزرگی چون زیدان، رونالدو، فیگو، کارلوس، رائول و بکهام از جمله ستارگان آن روزهای رئال مادریدی بودند که ویسنته دل بوسکه را به عنوان سرمربی خود می‌دید. اما با وجود این هزینه‌ها و کسب نهمین جام اروپایی و کسب قهرمانی لالیگا، پرز تصمیم گرفت تا دل‌بوسکه را برکنار کند، که همین کار وی باعث شد تا سفیدها در طی ۳ سال آینده، موفق به کسب هیچ جامی نشوند تا پرز از کار برکنار شود.

. اما در سال ۱۹۳۱ که آلفونسو از حکومت کنار رفت، هم کلمه رئال از نام باشگاه حذف شد و هم شکل تاج از روی آرم باشگاه برداشته شد و بجای آن، خطی تیره بر روی آرم باشگاه قرار گرفت. در سال ۱۹۴۱ و دو سال بعد از جنگ‌های داخلی، مجدداً کلمه رئال به نام باشگاه اضافه شد و تاج پادشاهی نیز به بالای آرم باشگاه افزوده شد. این آرم تا سال ۱۹۹۷ تغییری نکرد تا اینکه در این سال تغییر جزئی داشت و برای آخرین بار در سال ۲۰۰۱ بود که باشگاه برای مدرن کردن آرم و بروزرسانی آن، آرم را تغییر داد که البته تغییراتی جزئی بودند از جمله خطی که از وسط آن می‌گذشت، به رنگ آبی متمایل شد.

آرم باشگاه

طراحی ابتدایی آرم باشگاه، بسیار ساده بود. این آرم متشکل از سه حرف MCF بود که ۳ حرف ابتدای نام باشگاه (Madrid Club de Fútbol) بود که در زمینه‌ای آبی طراحی شده بود و بر روی لباس سفید تیم قرار داشت. در سال ۱۹۰۸ بود که اولین تغییر در آرم باشگاه رخ داد و برای زیباتر شدن آرم، نوشته‌ها درون یک دایره قرار گرفتند. تغییرات بعدی در سال ۱۹۲۱، شاه آلفونسو سیزدهم، به عنوان هدیه، عنوان رئال (رویال که تقریباً معنی سلطنتی می‌دهد) را به تیم اهدا کرد و بدین منظور در آرم باشگاه تغییراتی ایجاد شد و شکل یک تاج بر روی آرم باشگاه قرار گرفت.

لباس مادریدی ها

از همان ابتدا، لباس خانگی رئالی‌ها، یکدست سفید بود هرچند که یک خط تیره از وسط آن می‌گذشت. البته در آن زمان جوراب‌های بازیکنان، رنگ آبی داشت در حالی که اکنون به رنگ سفید است. در سال ۱۹۰۲ بود که لباس‌های راه‌راه، یکدست سفید شدند و جوراب‌های آبی رنگ، سیاه شدند. در سال ۱۹۴۷ بود که مدیر باشگاه، تصمیم گرفت تا به پیراهن‌های بازیکنان، دکمه اضافه کند و آرم باشگاه را، روی سینه سمت چپ بازیکنان اضافه. همچنین در نوامبر ۱۹۴۷ در بازی برابر اتلتیکو مادرید، رئالی‌ها به نخستین تیم اسپانیایی تبدیل شدند که لباسشان دارای شماره شد.

استادیوم اختصاصی سانتیاگو برنابئو

در سال ۱۹۴۳ که سانتیاگو برنابئو به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد، تغییری در استادیوم تیم ایجاد شد. برنابئو معتقد بود که چامارتین آنقدر که باید بزرگ نیست و در حد و اندازه رئال نیست. به همین دلیل دستور ساخت ورزشگاهی جدید را صادر کرد که در ۱۴ دسامبر ۱۹۴۷ افتتاح شد. این ورزشگاه، همان سانتیاگو برنابئو کنونی است. ورزشگاه بارها دچار تغییر میزان گنجایش شد. مثلاً برای نخستین بار ورزشگاه در سال ۱۹۵۳ به گنجایش ۱۲۰ هزار هوادار رسید. اما پس از آن بارها گنجایش ورزشگاه کمتر از قبل می‌شد. آخرین بازسازی ورزشگاه نیز در سال ۲۰۰۳ روی داد که حدود ۵ هزار صندلی دیگر به ورزشگاه افزوده شد تا گنجایشش به ۸۵٬۳۵۴ نفر برسد. همچنین اعلام شده‌است که قرار است به‌زودی برای ورزشگاه یک سقف ساخته شود.

هواداران

در اکثر بازیها خانگی تیم، اکثریت هواداران را کسانی تشکیل می‌دهند که “دارندگان بلیط سالانه” هستند که به طور میانگین، ۶۸ هزار هوادار در هر بازی می‌شوند. برای تبدیل شدن به یکی از این هواداران، شخص باید به یکی از اعضای باشگاه تبدیل شود که برای اینکار باید عضو یکی از ۱۸۰۰ گروه رسمی که حامی باشگاه هستند، شود که این گروه‌ها در اسپانیا و سایر نقاط جهان هستند. رئالی‌ها دارای رکورد بیشترین میزان تماشاچی در تاریخ اسپانیا هستند به طور میانگین، برای هر بازی تیم، ۶۵٬۰۰۰ هزار هوادار به ورزشگاه می‌آید. در فصل 2004-2005  آنها با میانگین ۷۱٬۹۰۰ نفر، در رده دوم برترین‌ها قرار گرفتند.

بیشترین تعداد حضور

رائول گونزالس دارای رکورد بیشترین تعداد حضور در رئال است. رائول از سال ۱۹۹۴ تا آوریل سال ۲۰۱۰ در ۵۵۰ بازی برای رئال مادرید حضور داشته‌است. در درون دروازه نیز، ایکر کاسیاس با ۵۰۰ حضور در درون دروازه تیم، رکورددار است. ایکر کاسیاس نیز با ۱۶۰ بازی ملی بین‌المللی‌ترین بازیکن تیم است.

افتخارات باشگاه

در مجموع، رئال مادرید با کسب ۵۸ جام، موفق‌ترین تیم در تاریخ اسپانیا و اروپا است. رئال همچنین با کسب ۱۵ جام بین‌المللی، یکی از پرافتخارترین تیم‌های دنیا و با ۱۱ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در رده اول پرافتخارترین تیم‌های اروپا قراردارد و در جهان نیز در رده چهارم قرار دارد.

رئال همچنین با کسب ۳۲ جام، پرافتخارترین تیم لالیگا محسوب می‌شود. در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۰ نیز باشگاه از طرف فیفا، به عنوان موفق‌ترین تیم قرن بیستم انتخاب شد.

آنها همچنین نشان لیاقت و شایستگی را از فیفا دریافت کرده‌اند.به علاوه، آنها برای بازی در لیگ قهرمانان اروپا، لباس‌های ویژه‌ای می‌پوشند که مخصوص تیم‌هاییست که دارای بیش از ۵ عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها هستند.

  • لالیگا : 32 بار قهرمانی
  • کوپا دل ری : 19 بار قهرمانی
  • سوپر جام اسپانیا : 8 بار قهرمانی

رقابت های اروپایی و بین اللملی :

  • جام باشگاه های اروپا/لیگ قهرمانان اروپا:  11 بار قهرمانی
  • جام باشگاه های جهان: 1 بار قهرمانی در سال: 2014
  • جام یوفا/لیگ اروپا : 2 بار قهرمانی
  • سوپرجام اروپا : 2 بار قهرمانی در سالهای : 2002 – 2014
  • جام باشگاه‌های جهان : 2 بار قهرمانی در سالهای : 2014 – 2016

ال کلاسیکو نبردی به بزرگی جهان

به دیدار بارسلونا و رئال مادرید “ال کلاسیکو” می‌گویند. از ابتدا این دو تیم به عنوان نماینده دو منطقه و شهر رقیب، کاتالونیا و کاستیل شناخته می‌شوند. این رقابت بازتابی از تنش‌های فرهنگی و سیاسی میان دو منطقه‌ است که از جنگ داخلی اسپانیا نشئت می‌گیرد.

در دهه ۱۹۵۰، زمانی که بحث انتقال آلفردو دی استفانو مطرح شد، اختلاف دو باشگاه تشدید یافت. در نهایت او رئال مادرید را انتخاب کرد و در آن فصل باعث موفقیت آن‌ها نیز شد. در دهه ۱۹۶۰ هر دو تیم در جام اروپا به مصاف با یکدیگر رفتند که رئال مادرید توسط بارسا حذف شد. همچنین در آخرین رویارویی دو تیم در سال ۲۰۰۲ که توسط رسانه‌های اسپانیا “رقابت قرن” نام گرفت، بیش از ۵۰۰ میلیون نفر شاهد دیدار دو تیم بودند.

باشگاه فوتبال رئال مادرید باشگاهی حرفه‌ای در جهان محسوب می شود که در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا واقع شده است . رئال مادرید موفق‌ترین و پرافتخارترین در اسپانیا و موفق‌ترین تیم تاریخ فوتبال اروپا و موفق ترین تیم فوتبال قرن ۲۰ به انتخاب فیفا است.

عدم موفقیت های رئال در جذب بازیکنانی چون لواندوفسکی

باشگاه رئال مادرید ۳ سال پیش می‌توانست مهاجم وقت دورتموند را به خدمت بگیرد اما این اتفاق نیفتاد تا در نهایت لواندوفسکی راهی بایرن مونیخ شود. روزنامه ورزشی “آس” اسپانیا فاش کرد که باشگاه رئال مادرید در سال 2014 فرصت خیلی خوبی برای به خدمت گرفتن “روبرت لواندوفسکی” از بورسیا دورتموند داشته اما “فلورنتینو پرس” قدر موقعیت به دست آمده را ندانست و از خرید این مهاجم لهستانی منصرف شد.

طبق گزارش این روزنامه اسپانیایی، فلورنتینو پرس و سزاری کوچارسکی، مدیر برنامه‌های لواندوفسکی در تابستان 2014 با یکدیگر ملاقاتی داشته‌اند و مدیر برنامه‌‌های لواندوفسکی به رئیس باشگاه رئال مادرید گفته بود که می‌تواند این انتقال را در ازای 20 میلیون یورو عملی کند و پیش‌قرارداد روبرت با بایرن‌مونیخ را در ازای پرداخت رقمی فسخ کند.

پرس در ابتدا نسبت به جذب لواندوفسکی که یکی از بهترین مهاجمان چند سال اخیر اروپا بوده است، مشتاق بوده، اما در ادامه ترجیح می‌دهد کریم بنزما را حفظ کند و از خرید مهاجم وقت دورتموند منصرف می‌شود.

اسطوره های باشگاه رئال مادرید

1- آلفردو دی استفانو

بین سال های 1953 تا 1964 برای رئال مادرید افتخار آفرینی کرد. اولین فوتبالیست سبک “توتال فوتبال” که با استعداد خود یک دهه برای رئال مادرید درخشید. او در آن زمان پنج قهرمانی اروپا به دست آورد و 8 بار قهرمان لالیگا شد و طی 396 بازی 308 گل به ثمر رساند.

2- رائول گونزالس

مرد محبوب برنابئو از 1994 تا 2010 با پیراهن تیم درخشید. اولین بازی خود با پیراهن رئال مادرید را به عنوان یک نوجوان انجام داد و در نهایت تا اسطوره شدن پیش رفت. مهاجم سابق تیم ملی اسپانیا سه قهرمانی اروپا به دست آورد و در دو فینال موفق به گلزنی شد. او در لیست بهترین گلزنان تاریخ باشگاه نفر دوم است.

 3- زین الدین زیدان

سرمربی کنونی رئال مادرید بین سال های 2001 تا 2006 با پیراهن سفید این تیم بازی کرد. بهترین سال های دوران بازی خود را برای رئال مادرید انجام داد. بازی او زیبا، قاطع، جذاب و دیدنی بود و برنابئو را با فوتبال خود فتح کرد. گل او در فینال گلاسکو که باعث قهرمانی سال 2002 چمپیونزلیگ شد، برای همیشه در خاطر هواداران رئال مادرید خواهد ماند.

4- کریستیانو رونالدو

او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان دنیا از منچستر یونایتد به سانتیاگو برنابئو منتقل شد و تصمیم گرفت تا در رئال مادرید به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد. او در حال حاضر بهترین گلزن تاریخ باشگاه رئال مادرید محسوب می شود و سه توپ طلا را هم به نام خود ثبت کرده است.

5- ایکر کاسیاس

از 1999 تا 2015 از دروازه رئال مادرید محافظت کرد. بزرگترین دروازه بان تاریخ باشگاه رئال مادرید به شمار می رود، ایکر به شکلی فوق العاده و درخشان از دروازه کهکشانی ها محافظت کرد و در نهمین قهرمانی اروپایی رئال مادرید (لا نوونا) یک قهرمان بود، و سه بار قهرمانی چمپیونزلیگ را تجربه کرد.

6- فرناندو هیه رو

1989 تا 2003 بازیکن رئال مادرید بود. مدافع فوق العاده و بزرگی که توانایی گلزنی هم داشت و 127 بار برای رئال مادرید گلزنی کرد، و در پست خود دید شگفت انگیزی هم داشت. او طی دوران به یاد ماندنی اش در باشگاه سه عنوان قهرمانی اروپا و پنج قهرمانی لالیگا به دست آورد.

7- روبرتو کارلوس

موشک برزیلی بین سال های 1996 تا 2007 برای رئال مادرید بازی کرد. برای یک دهه صاحب بی چون و چرای سمت چپ رئال مادرید محسوب می شد، و 3 بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد و به عنوان یکی از بهترین مدافعان چپ تاریخ فوتبال به حساب می آید.

8- سرخیو راموس

قهرمانِ لادسیما. هنگامی که به عنوان بازیکنی جوان از سویا به خدمت گرفته شد، خرید او توسط بسیاری از افراد با شک و تردید همراه بود اما او یکی از بزرگترین شرط بندی های اسپانیایی بود که فلورنتینو پرز انجام داد و در نهایت خوب جواب داد. او اکنون کاپیتان باشگاه است، و امروزه یکی از بهترین مدافعان جهان به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =