ترافلاپ چیست و چرا دانستن آن اهمیت دارد؟

احتمالا یکی از پر کاربرترین اصطلاحاتی که در زمان خواندن خبرهای جدید سخت افزاری، به خصوص درباره توان پردازش گرافیکی قطعات، با آن مواجه خواهید شد “ترافلاپ” یا TFLOP است.

TFLOP همان طور که اشاره شد خلاصه شده عبارت طولانی تر teraflop یا ترافلاپ است که می توان آن را راهی برای اندازه گیری توان یک رایانه در نظر گرفت. استفاده از ترافلاپ نشان می دهد تمرکز اصلی به جای فرکانس به صورت گیگاهرتز، بر توان محاسباتی قرار داشته است. در نتیجه یک ترافلاپ نشان دهنده توانایی یک پردازشگر برای محاسبه یک تریلیون عملیات floating point در هر ثانیه می باشد. برای مثال زمانی که عنوان می شود پروژه اسکورپیو دارای 6 ترافلاپ است یعنی ساختار پردازشی آن قادر است به صورت میانگین 6 تریلیون محاسبه floating point را در هر ثانیه انجام دهد.

محاسبه Troflop

اما محاسبات floating point دقیقا چه موجوداتی هستند؟ این محاسبات در واقع راهی برای سنجیدن توان محاسباتی یک رایانه به حساب می آیند. Floating point (همان ممیز در ریاضی) یا اعداد حقیقی مجموعه ای از عددها شامل اعداد صحیح، اعداد دارای اعشار، اعداد اصم (مانند عدد پی) و شبیه به آنها هستند. از نقطه نظر محاسباتی، یک محاسبه floating point هر محاسبه متناهی است که از اعداد دارای اعشار استفاده می کند. استفاده از این عددها به جای عددهای صحیح و بدون ممیز به این دلیل کاربردی تر است که عملیاتی که رایانه ها عموما با آنها سروکار دارند شامل اعدادی با اعشار متناهی بوده و در دنیای واقعی نیز همین قوانین برقرارند.

پس FLOP می تواند تعداد معادلات شامل اعداد اعشاری را که یک پردازنده در هر ثانیه حل می کند نشان می دهد. هر دستگاه به FLOP مشخصی نیاز دارد. برای مثال یک ماشین حساب ساده برای عملکرد بهینه تنها به چیزی در حدود 10 فلاپ نیاز دارد. در نتیجه زمانی که درباره مگافلاپ (یک میلیون محاسبه floating point)، گیگافلاپ (یک میلیارد محاسبه) و ترافلاپ (یک تریلیون محاسبه) صحبت می کنیم می توانید حدس بزنید داستان از چه قرار است.

منبع: سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *