6 اختیاری که رئیس جمهور آمریکا بدون نیاز به تصویب شدن آن دارد

6 اختیار رئیس جمهور آمریکا

رئیس جمهور نمی تواند اعلام جنگ کند، قانون وضع کند و یا قیمت گاز را پایین بیاورد اما توانایی های دیگری دارد که می تواند به تنهایی دستور به انجام دادن آن داشته بدهد.

بعضب از این توانایی ها بی ضرر بوده اما مواردی هم وجود دارد که باعث تنش در جوامع مختلف می شود. در ادامه با دونامال به گوشه ای از این اختیارات میپردازیم:

1. پیام دادن به تلفن تمام شهروندان

3 دسته وجود دارند که میتوانند به تمامی کاربران تلفن های همراه پیام بدهند. اولین آنها پیغام اخطاری برای مواقع ضروری، پیامی برای گم شدن بچه و سومین آنها پیغامی از سمت رئیس جمهور برای شما می تواند باشد.

شما در 2 دسته اول می توانید شماره آنها را بلاک کنید و دیگر پیغامی از سمت این سامانه ها دریافت نکنید اما سومی را نه!

2. استارت حمله هسته ای

ترامپ قدرت اعلام جنگ ندارد اما در یک چشم بر هم زدن می تواند یک کلاهک هسته ای را سفارش دهد. در تمامی دوران ریاست جمهوری ایالت متحده تنها چند قدم تا اقدام به این حمله باقی مانده اما هیچ گاه عملی نشده است. اگر رئیس جمهور بخواهد می تواند درخواست خود را به وزارت دفاع آمریکا برده تا تصمیم گیری شود اما نکته اینجاست که این وزارت خانه قدرت وتو را نداشته و در صورت رسیدن به این مکان جنگ شروع می شود.

3. دستور گشتن وسایل الکترونیکی

در سال 2002 “جورج بوش” دپارتمانی را برای جست و جو در تمامی وسایل الکترونیکی تا شعاع 100 مایلی کاخ سفید را بدون حکم خاصی صادر کرده است و همچنین در شهر های دیگری مانند هاوایی و فلوریدا که آزادی به مرز نهایی خود می رسد گشتن بر روی وسایل 200 میلیون نفر انجام شده است. این دپارتمان توسط شخص رئیس جمهور می تواند ساخته یا بسته شود و کاملا در حوزه شخصی خود وی است.

4. دستور ساخت سریال یا فیلمی با هدف خاص

در سال 2016 اوباما تمامی اعضا خانواده خود را مجبور به دیدن سریال “بازی تاج و تخت” کرد و بعد از پایان فصل ششم به “دیوید بنیوف” سازنده این سریال گفت که فصل هفتم را سریعتر در دستور کار خود قرار دهید!

5. منع کردن کارمندان دولت از کارهای مختلف

باراک اوباما در 8 سال ریاست جمهوری خود 277 دستور برای کارمندان دولت اتخاذ کرده که می تواند موجب محدودیت یا ارتقا آنها می شود.

6. اعلام گسترش اورژانس ها در سطح کشور

اورژانس های کشور مسائل کوچک و زود گذری نیستند که بتوان به راحتی آنها را عوض یا دستور مهمی را جا به جا کرد. اما رئیس جمهور به عنوان بلند مرتبه ترین مقام اجرایی می تواند با توجه به بودجه جاری مسائل مختلف را مدیریت کند و دستوراتی برای بیماری های ایدز، سلامت اجتماعی، آتش سوزی و سربازان در کوتاه ترین زمان انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =